Brendan Brown a Bloombergen megjelenő vélemény cikkében úgy fogalmaz: az európai pénzügyi válság mértékét nem pusztán a kontinens csődközelben lévő országainak száma jelzi, a monetáris unióba vetett hit halott. Az EKB jelenleg egy kétszeresére nőtt, 2 ezer milliárd eurós mérleggel gazdálkodik - Brown szerint vandál módon - és a gyorsuló gazdasági növekedés alatt a túl sokáig alacsony tartott kamatlábakkal a buborékok kialakulását segíti elő. A Mitsubishi UFJ Securities International vezető közgazdásza szerint a következő gazdasági ciklus rövid és durva lesz.
Brown emlékeztet arra, hogy az euró bevezetésekor az általános hit az volt, hogy az EKB a Bundesbank korábbi szerepét tölti majd be az európai polgárok számára: biztosítja az erős deviza előnyeit anélkül, hogy az erős tagállamoknak támogatnia kellene a gyengéket. Ez az idealizmus már a hitelválság 2007-ben jelentkező első rezgéshullámaikor megsemmisült. Brown szerint ekkor kiderült, hogy a 2003 és 2006 közötti monetáris lazítás, majd az azt követő két évben megvalósított mega-likviditás nélkül talán nem alakult volna ki a tagállamok adósságválsága.
Az euró utóbbi időben tapasztalt relatív erősödése nem az európai monetáris politika hatékonyságát példázza, csak azt, hogy a Fed által mennyiségi könnyítésnek nevezett időzített bomba erősnek tünteti fel az eurót, hiszen az eurózónában elvileg nem vezették be a "pénznyomtatást". Ugyanakkor az EKB – ha más módszerekkel is – de szintén túlvásárolta magát az országok megsegítése érdekében és a következőkben módot kell találnia arra, hogyan szabaduljon meg hatalmasra nőtt eszközkészletétől. Ennek egyik módszere lehet a devizacsere-ügylet, az azonban Brown szerint nem sokban járul hozzá a stabilitáshoz. Az EKB-nak óvatosan kell manővereznie a következő években, hiszen ha túl sokáig tartja 0 százalék közelében az alapkamatot, azzal elősegíti az újabb pénzpiaci túlhevülést.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.