Az Európai Bizottság ma kiadott jelentésében úgy vélekedik, hogy Görögországnak sikerült a költségvetés konszolidáció 2010 első félévében. Így megkaphatja a következő részletet a Nemzetközi Valutaalap és az EU által közösen finanszírozott hitelből.
A Bizottság elismerte, hogy komoly kockázatok állnak fenn, szerkezeti reformok szükségesek a stabilitás visszaszerzése érdekében.
A hanyatlás azonban nem áll meg
A görög munkanélküliség az egekben van, 12 százalékos, egy évvel korábban még 8,5 százalék volt. A munkanélküliség várhatóan tovább nő, 2011-re elérheti a 15 százalékot.
Görögország GDP-je 2,3 százalékkal esett vissza az első negyedévben, a második negyedévben 3,5 százalékos visszaesésről számoltak be, éves alapon.
A második negyedévben 1,5 százalékkal zsugorodott a gazdaság, a megelőző három hónaphoz képest, amikor 0,8 százalék volt a visszaesés mértéke. A Guardian azt írta, hogy az elbocsátásokból fakadó munkanélküliség növekedés hozzájárult a fogyasztás csökkenéséhez, és a legrosszabb még hátra van.
Miközben az EB és az IMF úgy látja, hogy a görög konszolidáció jó ütemben halad, a vállalásokat hamarabb tudják megvalósítani, mint a várt, a piac meglehetősen „ideges”. A Concorde tegnapi elemzésében arról számolt be, hogy a görög 5 éves kötvényhozamok 11 százalék felett vannak, míg a legkockázatosabbnak ítélt euróövezeti tagok, vagyis PIGS országok 5 éves kötvényhozama 3-4 százalék között mozog.
A Concorde szerint a piac világosan árazza, hogy a görög konszolidáció nem valósítható meg úgy, hogy a kötvényesek pénzük egy részét ne veszítenék el: az adósság átstrukturálása néhány éven belül elkerülhetetlen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.