BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

MNB: kamatemelés válhat szükségessé

A kockázati felárak növekedése az alapkamat emelését indokolhatják, áll az MNB ma kiadott közleményében. Az MNB szerint a makrogazdasági folyamatok megfelelően alakulnak, inflációs nyomás nincs.

A Monetáris Tanács kiadta közleményét legutóbbi, július 19-ei kamatdöntő üléséről, melyből kiderül, hogy az összes tanácstag támogatta az irányadó kamat tartását. A testület tagjai azonban egyetértettek abban, hogy amennyiben a kockázati felárak tartós megemelkedése a monetáris kondíciók szigorítását indokolják, úgy az irányadó kamat emelése is szükségessé válhat.

A tanács tagjai úgy vélték, hogy az IMF és EU megállapodás felülvizsgálatának elhalasztása kedvezőtlenül hat Magyarország kockázati megítélésére, de – véleményük szerint – a tendencia tartósságának megítéléséhez több időre van szükség.

A Monetáris Tanács szerint a költségvetési hiány tartós csökkentésére valamint a potenciális növekedés javítására irányuló intézkedésekre van szükség.

„A Monetáris Tanács a forintárfolyam túlzott ingadozásának megakadályozása érdekében úgy döntött, hogy a jegybank folytatja az EU források piacra vezetésének gyakorlatát.”
A májusi makrogazdasági kilátások az alappályának megfelelően alakultak, és az inflációs várakozások érdemben nem változtak – olvasható a közleményben.

A Monetáris Tanács augusztus 9-én tartott ülésén áttekintette a pénzügyi és gazdasági folyamatokat, és az ülés rendje szerint nem tárgyalt a jegybanki alapkamatról.

A K&H alapkezelő a mai inflációs hírt úgy értékelte, hogy a pénzromlás üteme nem veszélyezteti a jegybanki alapkamatot – a kamatemelés nem indokolt. Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója elmondta, hogy először kapunk olyan adatot, amelyet már nem befolyásol a tavaly júliusi ÁFA emelés hatása. „Bár a fogyasztói árak emelkedése a jelenlegi szinten fölötte van az MNB által megjelölt 3%-os célnak, a következő hónapokban előre láthatólag a hazai infláció mértéke marad a 4% körüli szinten, majd 2011-ben ismét csökkenhet. Így arra számítunk, hogy az augusztusi ülésen nem változtat a jegybank az alapkamaton”

„A második félévben a jegybanki kamat  szinten tartását az kérdőjelezheti meg, ha a nemzetközi pénzpiacokon ismét romló hangulat esetleg jelentős forintgyengülést okoz, illetve, hogy milyen lesz a magyar országkockázat megítélése a nemzetközi piacokon. A forint jelenlegi 280 forint körüli értéke nem ad okot a jegybank beavatkozásra, kérdés azonban, hogy negatív gazdasági környezetben, IMF hitelkeret nélkül is tartani tudja-e ezt a szintet” – tette hozzá a szakember.”

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.