Az első negyedévben a vállalatok csoporton belüli, nem adóssággeneráló forrásainál a kiáramlás 700 millió euróval haladta meg a beáramlást, amit jelentősnek neveztek – jegyezte meg a Népszabadság riportere az MNB alelnökével készített interjúban, feltéve a kérdést: valóban menekül a tőke Magyarországról?
Karvalits Ferenc szerint egy adatból nem szabad következtetést levonni. Van számos magyar nagyvállalat, amelynek a régióban működik leányvállalata, s oda invesztál. Az is természetes, hogy a vállalatoknál keletkező jövedelemnek csak kisebb része kerül újrabefektetésre.
Egy olyan időszakban, amikor a recessziót követő nagy visszaesés okán jelentős kapacitásfölöslegek alakulnak ki a cégeknél, nem várhatók új beruházások. A keletkezett jövedelmet elvonhatják például azért, mert a vállalatcsoport pénzügyi helyzete konszolidálásra szorul. De ez nem jelenti azt, hogy a telephelyet is felszámolja a cég. Úgyhogy itt nem kell rémeket látni.
Ami a válságból való kilábalást illeti, az MNB azzal számol, hogy idén a belső fogyasztás érdemben még nem járul hozzá a gazdaság növekedéséhez, viszont 2011-től – amikor a rendelkezésre álló jövedelem bővül – már azt várjuk, hogy a fogyasztás élénkül. Az elmúlt hetekben történtek azonban Karvalits szerint árnyalják a képet: a svájci frank erősödött az euróval, illetve a forinttal szemben, a háztartások jelentős része pedig éppen frankalapú devizahitellel rendelkezik. A törlesztőrészletek tovább emelkednek a rendelkezésre álló jövedelemhez képest, s ez visszafogja a fogyasztást, a beruházást. Az alelnök leszögezte: ilyen mértékű alkalmazkodást korábban nem figyeltek meg, ezért előrejelzéseik természetszerűleg bizonytalanok.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.