A mutatót készítő HSBC bankban és a Markit Economics piackutatónál pénteken közölték, hogy a szám tizenkét hónap után először süllyedt ismét a teljesítmény növekedését a visszaeséstől elválasztó 50 pont alá. Mélypontja tavaly februárban volt, 40,0 ponton.
A visszaesést a rendkívüli kánikulának tulajdonították a felmérés készítői, megjegyezve, hogy csökkentek az új megrendelések és apadt a foglalkoztatottak száma is, gyengült a bekerülési árak inflációja, de a kiszabott árak emelkedésének üteme 19 havi csúcsra gyorsult.
Előzőleg, az orosz feldolgozóipar szerdán megjelent teljesítménymutatója erősebb növekedést jelzett augusztusról. Habár az ütem ismét csak kissé gyorsult az előző havihoz - a feldolgozóipari mutató 52,9 pontra emelkedett a júliusi 52,7 pontról -, így is a múlt havi fejlődési ütem megint a leggyorsabb volt 2008. április óta. A mutató január óta jár a növekedést a visszaeséstől elválasztó 50 pont fölött.
Oroszország gazdasága magához tér az elmúlt két évtized legsúlyosabb visszaeséséből. Tavaly átlagosan 7,9 százalékkal csökkent Oroszország hazai összterméke (GDP) - miután 2008-ban még 5,6 százalékkal, 2007-ben 8,1 százalékkal nőtt -, de az idei első félévben már 4,0 százalékos többletet mért a tavalyi első félévhez képest az orosz statisztikai hivatal. A félév végén, júniusban 4,9 százalékos volt a tizenkét havi GDP-növekedés az orosz gazdasági minisztérium tudomása szerint.
Az orosz gazdasági minisztérium 4 százalékos egész évi átlagos gazdasági növekedési előrejelzést tart érvényben. Korábban jelezték, hogy a várakozást érdemes lenne javítani, de a kánikula, az aszály, a mezőgazdaságot ért károk miatt újabban arról szóltak az illetékes minisztériumban, hogy 0,7-0,8 százalékponttal kisebb GDP-növekedés sem kizárt.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) legutóbb - július elején - idénre 4,3 százalékos, jövőre 4,1 százalékos gazdasági növekedést jósolt Oroszországnak. Áprilisban az IMF előrejelzése még csak 4,0 százalékos idei, illetve 3,3 százalékos jövő évi GDP-növekedésre szólt.
Az IMF idénre 5,6 százalékos, jövőre 3,2 százalékos GDP-arányos államháztartási hiányt jósol Oroszországnak a tavalyi, 6,2 százalékos hiány után. A korábbi években Oroszországnak rendszeresen nagy, évente időnként 6 százalékot is meghaladó államháztartási többlete volt.
A javulást főleg az támogatja, hogy az orosz hazai össztermék negyedét adó energia- és nyersanyagexport megdrágult. Az irányadó orosz Ural kőolajfajta 2008 utolsó negyedében átlagosan alig több mint 32 dollárba került a szabadpiacon, most pedig 75 dollár körül van. Közben az orosz kőolajtermelés augusztusban már tizenkettedik hónapja volt napi 10 millió hordó fölött, habár a termelés kissé csökkent - tervezett karbantartások miatt -, napi 10,06 millió hordóra a júliusi 10,14 millió hordóról, amely héthavi szakadatlan növekedés után rekord volt a Szovjetunió megszűnése óta. Ezzel Oroszország a világ legnagyobb olajtermelője, megelőzve a korábbi csúcstartó Szaúd-Arábiát. Oroszország olajexportja az előző hónapban, júliusban napi 4,53 millió hordóra nőtt a júliusi napi 4,22 millió hordóról az állami Transneft vezetékhálózaton.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.