A lap által a megkérdezett szakértők közül Lőcsei Tamás, a PwC adótanácsadó partnere szerint a havi minimálbér megközelítheti a 80 ezret, amelynek nyomán szükségszerűen emelkednek a magasabb jövedelmek, így a szakmunkás bérek is. Lőcsei Tamás úgy véli, hogy a minimálbért jórészt adómentessé tevő adójóváírást jövőre szűkíti a kormány.
Vámosi-Nagy Szabolcs, az Ernst and Young adószakértője ajánlatosnak tartaná, ha a minimálbért keresők a mostaninál nagyobb összeggel járulnának hozzá a közkiadásokhoz.
Hozzátette: az érintett munkavállalók a 73.500 forintból jórészt csak társadalombiztosítási járulékot fizetnek, azaz saját nyugdíjukat és egészségügyi ellátásukat fedezik, az állam többi költségéhez nem járulnak hozzá. A szakértő ezt azzal érzékeltette, hogy az 1,2 millió minimálbéres az összes jövedelemadónak csupán hat százalékát fizeti be.
Mint arról beszámoltunk, a kormány jelenlegi adótervei szerint megszűnik a tevékenységre jellemző kereset mint kötelező adó- és járulékalap, 16 százalék lesz a kamat-, árfolyamnyereség- és osztalékadó mértéke is, és több év alatt fokozatosan adókötelessé válik a minimálbér – többek között ezek a részletek szerepelnek az október 13-án a kormány elé kerülő adócsomagban. A jogszabálytervezetben elsősorban a személyi jövedelemadózás (szja) átalakításáról esik szó, ám úgy tudjuk, idővel sor kerülhet a társasági nyereségadó további csökkentésére is, a jelenleg az 500 millió forint feletti nyereséghányadra vonatkozó magasabb, 19 százalékos adókulcs kivezetésére.
Ami az szja-t illeti: a Világgazdaság megbízható forrásból származó értesülése szerint megfelel a valóságnak az a hír, miszerint fokozatosan kerül sor az előző kabinet által ez év elejével bevezetett „szuperbruttó” adóalap megszüntetésére. Jövőre még megmarad a bruttó bérre vonatkozó 1,27-szoros szorzó, 2012-ben azonban ez az úgynevezett adóalap-kiegészítés 13,5 százalékra csökken, 2013-tól pedig teljesen megszűnik. Bár ez a fokozatos átmenet némi odafigyelést igényel majd az adózóktól, költségvetési okokból korábban is lehetetlennek tűnt a szuperbruttósítás azonnali kivezetése. Cserébe az egykulcsos adózás jegyében már a jövő év elejétől 16 százalékos lesz a jelenleg 20 százalékos kamat- és árfolyamnyereség-adó, valamint a most 25 – kivételes esetekben 10 – százalékos osztalékadó.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.