Ezt Dominique Strauss-Kahn a Handelsblattnak nyilatkozva hangoztatta. A német üzleti lapnak arra a kérdésére, vajon Dublinnak szüksége van-e ilyen segítség igénybevételére, az IMF elnöke leszögezte: erre nem számítanak.
Ugyanakkor hozzátette: az IMF szükség esetén kész segítséget nyújtani Írországnak. Strauss-Kahn az AFP tudósítása szerint kiemelte, hogy Írország nem hasonlítható össze Görögországgal, hiszen előbbi máris számos lépést tett a pénzügyi ágazat rendbetétele érdekében.
Írország egyébként csütörtökön jelezte, hogy az Anglo Irish Bank megsegítése csaknem 35 milliárd euróba kerülhet, aminek következtében a költségvetési deficit a GDP 32 százalékát érheti el. A pénzügyminiszter ennek kapcsán úgy nyilatkozott: nem hagyhatják bedőlni a pénzintézetet, mivel az magával rántaná az országot is.
Az ír pénzügyi kormányzat nyilatkozataival igyekszik megnyugtatni a piacok, így közölte, hogy az Allied Irish Banket 2-3 milliárd eurós tőkeinjekcióval támogatják meg azért, hogy teljesíteni tudja a pénzügyi felügyelet feltételét, amely az év végéig 7,4 milliárd eurónyi új tőke megszerzését írja elő. Az ellenzék azt szeretné elérni, hogy a kötvénytulajdonosok is viseljék a bank veszteségeiből keletkező terheket, de Lenihan hangsúlyozta, hogy teljes mértékben ki fogják fizetni a kötvényeseket.
Mindamellett Nouriel Roubini a közelmúltban úgy vélekedett, hogy az Anglo Irish bankon 70 milliárd eurónyi lyuk tátong. Az unió periferiális államaiban azonban mostanra ismét a tavasszal tapasztalt szintre ugrottak a szuverén hitelek kamatfelárai. Hamisnak bizonyultak a pénzügyi szektor egészségességét alátámasztani hivatott „stressztesztek” is, amelyekkel eredetileg azt akarták igazolni, hogy az európai bankoknak mindössze 3,5 milliárd eurónyi friss tőkére van szükségük.
A közelmúltban felmerült, hogy Írország - Magyarországhoz hasonlóan - az IMF-hez fordul segítségért. Az adósságválság felmerülése azért érdekes, mert Írországot az EU csodagyerekeként tekintették évekig. Írországot többen már tavaly Izlandhoz hasonlították, a kormányzat azonban cáfolta, hogy segítségre szorulna, és ez azóta sem változott. Az ír adósság finanszírozása azonban a közelmúltban egyre drágult, a befektetők a felmérések szerint aggódnak Dublin stabilitása miatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.