Ez utóbbiak közé tartoznak a JP Morgan pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének feltörekvő térségi szakértői. Az ő hétvégi prognózisuk szerint - amely megfelel az általános citybeli konszenzusnak - az MNB a november 29-ei monetáris tanácsi ülésen még a jelenlegi 5,25 százalékon tartja az alapkamatot.
A JP Morgan londoni elemzői szerint a felülvizsgált jegybanki előrejelzés valószínűleg azt jelzi majd, hogy a fogyasztói szintű éves árinfláció 2011-ben és 2012-ben is a 3 százalékos célszint felett marad. Mindazonáltal a magyar gazdaságban érvényesülő negatív kibocsátási rés elegendően széles, az alapszintű inflációs nyomás pedig elegendően csekély ahhoz, hogy a Monetáris Tanács egyelőre ne reagáljon kamatemeléssel a teljes kosárra számolt infláció "túlszaladására" - jósolták a JP Morgan szakértői.
A cég számításai szerint a magyar gazdaság a recesszió teljes időszaka alatt elszenvedett kibocsátási visszaesésnek reálértéken még csak a negyedét dolgozta le.
A JP Morgan londoni elemzői azonban mindezzel együtt is azt jósolják, hogy az MNB alapállása jövőre "egyre héjábbá válik", és a magyar jegybank 2011 közepe táján kamatemelésbe kezd.
A ház távlati előrejelzése szerint az MNB alapkamata jövő szeptemberre 5,50, jövő év decemberére 5,75 százalék lesz.
A BNP Paribas bankcsoport elemzői úgy fogalmaztak hétvégi előrejelzésükben, hogy "csökkent a valószínűsége" a novemberi MNB-kamatemelésnek, miután a Standard & Poor''s hitelminősítő a minap megerősítette a befektetési ajánlású magyar szuverén adósosztályzatokat. A BNP Paribas szerint azonban "jó esélye" van annak, hogy december és február között a magyar jegybank "egy vagy több" kamatemelést végrehajt.
A Standard & Poor''s e hónap elején erősítette meg Magyarország adósosztályzatait, köztük a hosszú futamidejű szuverén devizaadósság "BBB mínusz" szintű besorolását, amelyre leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátás érvényes.
A "BBB mínusz" osztályzat a még befektetésre ajánlott kategória alapszintje. Ha a Standard & Poor''s ezt a magyar besorolást rontotta volna, azzal Magyarország ennél a cégnél elvesztette volna befektetési ajánlású devizaadósi osztályzatát. Jelenleg három olyan EU-tagállam van - Lettország, Románia és Görögország -, amelyekre a hitelminősítők nem befektetői ajánlású, azaz spekulatív - a piaci zsargonban "bóvlinak" nevezett - besorolásokat tartanak érvényben.
A TD Securities nevű vezető globális befektetési tanácsadó cég londoni részlegének szakértői a magyar kamatpolitikára adott előrejelzésükben úgy vélekedtek, hogy jóllehet a magyarországi kamatemelés "távolabbi kilátás", mint például a lengyelországi, mindazonáltal Simor András MNB-elnök legutóbbi nyilatkozatai "átmenetileg ismét felszították a vitát a pénzügypolitikai szigorításról".
A TD Securities londoni elemzői e nyilatkozatokat úgy értelmezik, hogy Simor András inflációsnak tartja a jövő évi költségvetési tervet, emellett értésre adta, hogy az MNB minden rendelkezésére álló eszközzel küzdeni fog az infláció ellen, és azt is, hogy a következő jegybanki ülésen tényező lesz a 2011-es költségvetés.
"Ezeket a pontokat összekötve nagy a kísértés annak a következtetésnek a levonására", hogy az MNB a november 29-ei ülésen kamatot emel, ám a szigorítás valószínűleg most még nem kerül napirendre - fogalmaztak előrejelzésükben a TD Securities londoni elemzői.
A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői sem várnak kamatemelést a november végi MNB-ülésen. Előrejelzésükben kiemelték ugyanakkor, hogy a Monetáris Tanács az értekezleten frissített adatokat kap a legújabb inflációs és növekedési prognózisokról, és ez "valamelyest bizonytalanná teszi" teszi a testület döntését.
Jóllehet az infláció visszagyorsult a nyári mélypontról, és októberben - éves összevetésben - 4,2 százalékig emelkedett, ez azonban jórészt az élelmiszer-ársokkra és bizonyos mértékű bázishatásokra vezethető vissza. Mivel az egyéb inflációs nyomások korlátozottak, az MNB várhatóan a kivárás álláspontjára helyezkedik, amíg ki nem derül, hogy az ársokk átmeneti jelenség-e, vagy elkezd átszűrődni maginflációs szintre is - jósolták a GS citybeli felzárkózó piaci szakértői.
A Goldman Sachs elemzői ugyanakkor azzal számolnak, hogy a magyar jegybank stábja az új inflációs jelentésben felfelé fogja módosítani az inflációs előrejelzést, tükrözendő a nemrégiben bevezetett válságadók hatását.
A GS mindemellett kiemelte azt is, hogy a harmadik negyedévről kiadott első GDP-növekedési becslés "meglepően magas" volt. A ház szerint ez meggyőzhet néhány monetáris tanácsi tagot arról, hogy szükséges lenne bizonyos mértékű szigorítás - egy-egy negyed százalékpontos kamatemelési voks már eddig is volt -, a Goldman Sachs elemzői azonban valószínűtlennek tartják, hogy a testület tagjainak többsége a közeljövőben "héja alapállásra váltana".
A cég továbbra is 2011 második felére várja az MNB első kamatemeléseit.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.