Még a december 16-17-i EU-csúcs átvághatja a gordiuszi csomót, ha ott megszületik a politikai döntés a 2011-es európai uniós költségvetés sarokszámairól. Ebben az esetben egyszerűbb lesz a soros elnökség feladata - kommentálta a brüsszeli fejleményeket Surján László magyar EP-képviselő.
A hírek szerint végül az Egyesült Királyságon, Hollandián és Svédországon múlt, hogy nem jött létre a megállapodás. Az EP októberben az Európai Bizottság költségvetési tervezetével összhangban 130,5 milliárd euró kifizetést javasolt 2011-re. A Tanács ezzel szemben 126,5 milliárd eurót határozott meg. A parlament végül kész lett volna ennek - a 2010. évi költségvetésnél csak alig 4 milliárd euróval (2,91%) nagyobb összegnek - az elfogadására is, s cserébe azt kérte, hogy induljanak meg a költségvetés bevételi oldalának a Lisszaboni Szerződésben előírt reformjáról a tárgyalások, és értelmes párbeszédben szülessen meg a következő pénzügyi keretterv.
"Nem akartunk mást, mint életbe léptetni a Lisszaboni Szerződés megfelelő pontjait, mégpedig oly módon, hogy az gördülékeny együttműködést biztosítson a feleknek. Ezeket a kérdéseket mindenképp tisztázni kell, az Európai Unió működőképessége miatt minél előbb, annál jobb" - hangsúlyozta a magyar EP-képviselő.
A Tanács viszont ragaszkodott ahhoz, hogy jogi értelemben új költségvetés készüljön 2011-re. Ez azt jelenti, hogy az Európai Bizottságnak új előterjesztést kell készítenie. Ez Surján László szerint lehet a régi is. Ebben az esetben nyolc hetet megspórolhatnának az eljárás időtartamából, mert a nemzeti parlamentek képviselőinek nem kellene - az uniós előírásoknak megfelelően - újra nyolc hetet biztosítani a véleményezésre.
De facto mindez azt jelenti, hogy 2011. január 1-jétől nem lesz érvényes éves költségvetése az EU-nak. Mindaddig, amíg ez meg nem születik, a 2010-es költségvetés lesz hatályban, s minden hónapban annak tizenketted részét lehet felhasználni a folyó kiadásokra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.