Ugyan a részletes adatok még nem ismertek az NGM szerint bíztatóak a GDP növekedés, mely mögött legnagyobb valószínűség szerint az export által húzott ipari termelés áll. A minisztérium szerint a belső kereslet várhatóan továbbra is gyenge, hiszen a munkanélküliség nem csökkent jelentősen, a devizahitelek magas törlesztő részletei kiszorítják a fogyasztást, és a megtakarítási ráta is magas a korábbi időszakhoz képest.
Magyarország GDP-je a válság következtében a 2007-es értékhez képest 2009 végéig 7 százalékot zuhant. A globális konjunktúra a tavalyi év második felében jelentős fordulatot mutatott, így hazánk teljesítménye is javulni kezdett az utóbbi negyedévekben. A mélypontról több mint 2 százalékkal növekedett 2007-es bázison számítva a magyar GDP, de továbbra is 5 százalékkal alacsonyabb a 3 évvel ezelőtti teljesítményhez képest.
Nemzetközi összehasonlításban is jónak tekinthető a magyar gazdaság lendülete, áll a tanulmányban. A növekedés motorja az unióban továbbra is Németország, ahol 0,7 százalékos volt a bővülés negyedéves és 3,9 százalékos éves alapon. Regionális kitekintésben is pozitívak a folyamatok. Szlovákia gazdasága 4,1 százalékkal nőtt egy év alatt, míg Lengyelország a várakozások szerint 3,5 százalékkal.
A feltételezésnek pozitív alapot ad, hogy a magyar fogyasztók várakozásait felmérő GKI fogyasztói bizalmi index tavalyi év májusa óta növekszik és szintén már a válság előtti szinteken áll.
Jövőre a kormány számításai szerint csökkeni fog az államadósság bruttó hazai termékhez mért aránya. Jövőre 79-80 százalékról 78 százalék körüli szintre fog csökkeni az eladósodottság mértéke, mind emellett a kormány tervei szerint egyszerre sikerülhet bővíteni a fogyasztást, a beruházásokat és a foglalkoztatást.
A tervek szerint Magyarországnak sikerül a 2011-es költségvetésben a teljes jövedelemcentralizációját jelentősen 3 százalékkal mérsékelni, valamint az adócentralizációját a 2009-es 39,5 százalékról jövőre 36 százalékra csökkenteni. Ezen cél elérésével egyszerre teljesíthető az ösztönző gazdaságélénkítés felé haladó környezet és a pénzügyi konszolidáció közös követelményei is.
Amennyiben a kitűzött célokat teljesíti Magyarország, illetve a külpiaci konjunktúra sem változik jelentősen, a jövő évben valódi gazdaságpolitikai fordulat áll be – áll a tanulmány összegzésében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.