A jelentés egyik legfontosabb további megállapítása az, hogy nem feltétlenül célravezető krízis esetén takarékossági okokból szűkíteni a társadalombiztosítási szolgáltatások körét, vagy csökkenteni az erre fordítható erőforrásokat. Ennek ugyanis nem csupán a nyilvánvaló negatív hatásai érintik a társadalmat, de az életszínvonal csökkenése és a kereslet visszaesése révén jelentősen elodázhatják a kilábalást. A kiadvány szerint a társdalombiztosítás rendszere rendkívül fontos szerepet játszik válság idején, a szociális háló az egyik első számú, mással nem helyettesíthető gazdasági, társadalmi és politikai stabilizátor.
A nyilvánosságra hozott anyagból kiderül: világszinten a gazdaságilag aktív népesség mindössze húsz százaléka részesül valóban hatékony társadalombiztosítási ellátásban. Az ezzel járó előnyök ráadásul rendkívül egyenetlenül oszlanak el. A globálisan megtermelt GDP nem kevesebb mint 17,2 százalékát fordítják a szociális ellátás, társadalombiztosítás valamely elemére. Ez ugyan óriási összegnek tűnik, de jelentős részét a gazdag országok költik el az említett célokra. A tehetősebb régiók államaiban a 65 éven felüliek háromnegyede kap nyugdíjat vagy részesül valamilyen nyugdíjszerű ellátásban, míg a szegény országokban mindössze 20 százalék ez az arány.
A jelentés egészen tragikus állapotokra is rámutat: jóllehet a világ népességének nagyobb részének elérhető valamilyen szintű egészségügyi ellátás – ha anyagi segítséget nem is remélhetnek az országuktól –, a föld minden harmadik lakosa úgy éli le az életét, hogy semmiféle segítségre nem számíthat betegség esetén. Számukra teljességgel elérhetetlen bármilyen egészségügyi ellátás, még a legelemibb szintű is.
A jelenlegi válság rávilágított arra, milyen kedvező hatásai vannak már a társadalombiztosítás minimális szintjének is – mondta el a jelentéssel kapcsolatban Juan Somavia. A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet főigazgatója hangsúlyozta: a szervezet ezért hangsúlyozza a társadalombiztosítás fontosságát.
Az amerikaiak is aggódhatnak
Nem csak a szegény országoknak kell problémákkal szembenézniük. A New York-i Commonwealth Fund által kiadott, 11 fejlett országot összehasonlító kutatás eredménye szerint az Egyesült Államok egészségügyi ellátórendszere a legrosszabb a vizsgált országok közül. Az USA mellett a felmérés Ausztrália, Új-Zéland, valamint több nyugat- és észak-európai ország egészségügyi ellátását vetette össze.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.