Mint a sajtótájékoztatón elhangzott, az első állami nyugdíjrendszer Otto von Bismarck nevéhez fűződik, ám amíg a német kancellár által jegyezett rendszerben 1889-ben egy eltartottra 8 aktív dolgozó jutott, addig jelenleg ma Magyarországon ez a szám 2,5 fő. Ráadásul a nyugdíjrendszer tíz éven belül mennyiségi sokkot kap, ugyanis rászabadulnak az 50-es években született, „Ratkó-gyerekek”, akik öt-tíz év múlva tömegével vonulnak nyugdíjba.
Azaz míg tavaly 105 ezren érték el az öregségi korhatárt, tíz éven belül ez a szám eléri majd az évi 160 ezret. Márpedig a nyugdíjkérdés elsősorban matematikai kérdés: az adott évi nyugdíjakat az adott évi járulékokból fizetik – így már most tisztán látszik, hogy tíz év múlva biztosan borul a szisztéma – tudósít az ATV.
Ahhoz, hogy több legyen a járulékfizető, több apróságnak kellene születnie, ehhez a gyerekvállalást kellene ösztönözni. Viszont mire a csecsemők adófizetőkké cseperednek, eltelik vagy 20-25 év. Így a nyugdíjkassza egyensúlyának helyreállítására nincs fájdalommentes megoldás: vagy több terhet kell rakni az aktív keresőkre (értsd: több járulékot kell fizetniük), vagy a járulékfizető bázist kell szélesíteni (értsd: vissza kell szorítani az adókerülést).
Persze az is egy megoldás, ha nyugdíjasok járandósága csökken, vagy ha a nyugdíjkorhatárt emelik. Ma ugyanis nagyon sokan vannak, akik korkedvezménnyel mentek nyugdíjba, és a rokkantnyugdíjasok száma is jóval magasabb az indokoltnál.
Szintén lehetséges megoldás, ha valaki a saját nyugdíjára spórol. Mintegy hárommillió nyugdíjjogosult van ma Magyarországon, és ebből mindössze 1,4 millió fő az a nyugdíjas, aki betöltötte a törvényes korhatárt, 320 ezren előbb vonultak vissza, 750 ezren vannak a rokkantnyugdíjasok, 220 ezren pedig, megváltozott munkaképességűek, vagy egyéb rokkantak. Összességében a magyar férfiak átlagosan négy évvel, a nők pedig 2 évvel a 62 éves korhatár elérése előtt már nyugdíjba mennek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.