Az európai vezetőknek bőven lesz alkalma találkozni Orbán Viktor miniszterelnökkel az elkövetkezendő hónapokban, akinek így alkalma lesz megmagyarázni elképzeléseit. Eddig ugyanis a kormányfő többnyire ellenszegülést tapasztalt európai partnerei részéről - kezdi a cikket Judy Dempsey.
Az EU-s vezetők megkérdőjelezték Orbán médiapolitikáját, amely szerint gyűlöletbeszéd miatt betilthatnak sajtótermékeket, a kiadók pedig a szabályok folyamatos megsértése miatt bírságolhatóak lesznek.
A kritikusok szerint a törvény eszközt ad a kormány kezébe, hogy elhallgattassa ellenfeleit, ám Orbán ezt tagadja.
A bírálók szerint a kormányfő gazdaságpolitikája elrettenti a külföldi befektetőket - írja Dempsey a különadókat említve példaként.
A szerző idézi Angela Merkel német kancellárt, aki szerint Magyarországnak természetesen különleges felelőssége van az EU imidzsével kapcsolatban.
Szerencsétlen kezdet Magyarország első EU-elnöksége számára. A lap idézi Hegedüs Istvánt, Magyar Európa Társaság vezetőjét, aki úgy véli, a magyar ellenzék gyakorlatilag nem létezik, a civiltársadalom pedig gyenge, ám a politikai eliten belül mély megosztottság uralkodik a történelmi múlt megítélésében, de Orbán kritikusai által autoriternek tartott vezetési stílusa miatt is. A nagy kérdés Hegedüs szerint, hogy Orbán képes lesz-e legyőzni ezt a megosztottságot, hogy valami tényleg újat hozzon az ország számára.
A korrupció nemcsak Magyarországot jellemzi, ez a térség többi országát is mélyen érinti. A cikk szerint a magyar politika abban különbözik a térség többi országától, hogy a folyamatos társadalmi feszültségek idegengyűlölethez, antiszemitizmushoz, valamint a roma közösség ellen erőszakos támadásokhoz vezettek.
Ehhez jön még a két politikai tömb alapvetően eltérő ideológiája: míg a Fidesz az állam szerepét erősítené, a baloldali csoportok inkább laissez-faire politkát követne.
Gyarmati István, a Demokratikus Átalakulásért Intézet elnöke szerint, ha a komrányfőnek sikerül a gazdasági fordulatot végrehajtania, akkor talán konszolidálhatja a társadalmat is.
Orbán a Széll Kálmán alapítványnál tartott beszédében célként tűzte ki, hogy Magyarországot egy versenyképes, biztonságos és sikeres országgá tegye. És bár az ország exportvezérelt gazdasága a globalizációtól függ, Orbán hisz abban, hogy Magyarországnak nem kell hálásnak lenni a nemzetközi pénzügyi szektornak vagy a külföldi befektetőknek, sőt, a piacok helyett az államnak kell központi szerepet játszania.
A lap idézi a miniszterelnököt, aki szerint az állam szerepe felértékelődik, míg az önszabályozó piacé veszít értékéből.
A lap megemlíti, hogy Orbán nem hisz a megszorításokban, ehelyett a döntően német és osztrák cégek által dominált szektorokra vetett ki különadót, valamint lebontotta a nyugdíjrendszer második pillérét, amelynek eredményeképpen a megtakarítások többsége államosítják.
Orbán mindezt annak reményében teszi, hogy új társadalmi konszenzust teremtsen Magyaországon. A kockázatok jelentősek, hiszen szembeszegül a nemzetközi pénzügyi intézményekkel, európai vezetőkkel, akikre szüksége van az ország finanszírozásához. Gyarmati szerint mindez hazárdírozás.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.