Iryna Ivaschenko szerint a februárra ígért strukturális átalakítások iránya jó, fontos azonban, hogy az intézkedések a fenntarthatóságot szolgálják - mondta .
Ahogy fogalmaz, a fenntartható költségvetési kiigazítás segíthet Magyarország megítélésének javulásában. A februárra ígért szerkezeti átalakítások számos elemét az IMF szakértői is szorgalmazták már; egyebek mellett ilyen például a jóléti rendszer átalakítása: a rendszer fenntarthatóságát javítani lehetne az ellátások célzottabbá tételével" - mondta Ivaschenko.
Egy másik kérdésre adott válaszában kifejtette, hogy az IMF a költségvetés fenntarthatóságára gyakorolt hatása miatt aggódnak a magánnyugdíjpénztári átalakításokat illetően. Hiszen ezzel az állam a nyugdíjkiadásokkal kapcsolatos hosszú távú kötelezettségei megnövekedtek. A strukturális intézkedésekkel biztosítani kell az adósságcsökkentés folytonosságát.
Szerinte az, hogy a kormány megszüntette a Költségvetési Tanácsot, s csökkentette az Alkotmánybíróság szerepét, a gazdaság szempontjából is fontos intézményeket gyengített meg, amely negatív hatással lehetnek a hosszú távú stabilitásra, így a befektetői bizalmat gyengíthetik.
Az alkotmányba beépített államadósságfék elképzeléséről Iryna Ivaschenko elmondta, hogy a költségvetési szabályok létrehozása jó irányba tett lépés lenne.
Ivaschenko szerint Magyarország akadályok és büntetőkamat nélkül határidő előtt visszafizetheti az IMF-től felvett, de fel nem használt hiteleket. "A döntés meghozatalakor azonban érdemes megvizsgálni a visszafizetésnek a tartalékok szintjére, az adósságszolgálatra vonatkozó hatását" - tette hozzá.
Lerázzuk az adósságterhet? A pénztárak 530 milliárdja folyó kiadásra megy
Máris megkezdődött az államadósság csökkenése, és eladósodottságunk GDP-arányos mértéke az év végére 67 százalék közelébe süllyedhet. A folyamatot viszont több kockázat és nem számszerűsíthető tényező övezi.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.