A Deutsche Welle szerint elmúltak azok az idők, amikor Németországban a dolgozók már 55 éves korukban nyugdíjba mehettek. A német egészségbiztosítók szervezeteinek szövetsége (BKK) szerint az 55 éven felüli munkavállalók aránya 2000 és 2010 között 49 százalékkal növekedett és a tendencia folytatódik.
Egyrészt kevesebb fiatal kerül a munkaerőpiacra ezért a vállalatoknak hosszabb ideig kell megőrizniük a szakképzett dolgozókat. Másrészt, mivel az emberek általában tovább élnek, a kormány azt akarja, hogy az aktívak hosszabb ideig járuljanak hozzá a nyugdíjrendszerhez: A hivatalos nyugdíjkorhatár már 67, egyes csoportoknál pedig 70 év. Számos idősebb német egyszerűen azért kénytelen tovább dolgozni a hatvanas, sőt, a későbbi éveiben, hogy kijöjjön a pénzéből.
Ám miközben a nyugdíjkorhatár emelkedik, ezzel együtt nő az idősebb munkaerő-állományhoz tartozók betegszabadsága is. Például 2009-ben betegség következtében minden nyolcadik 55 év feletti mérnök átlag 18 napot hiányzott, kétszer annyit, mint egy évvel korábban. A helyzet még kedvezőtlenebb a vállalatok pénzügyi és információs technológiai részlegeiben dolgozóknál: itt a szakemberek 2009-ben 19,4 napot hiányoztak betegség miatt, 4 évvel többet, mint tavaly. A 20-34 éves alkalmazottak átlag 10 napot hiányoztak a munkából 2009-ben, szemben az 55-évesekhez tartozókkal, akiknél a betegszabadság 26 nap volt.
Ha a vállalatok azt akarják, hogy a dolgozóik tovább dolgozzanak, többet is kell tenniük azért, hogy megtartsák őket és megőrizzék termelékenységüket a munkában - véli Michael Stolpe, a kieli világgazdasági intézet szakértője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.