Suppan Gergely, a TakarékBank Zrt. elemzője szerint fontos kijelentés, hogy Orbán Viktor megerősítette, a kormány nem tervezi az inflációs cél megemelését, erről ugyanis több találgatás jelent meg az elmúlt időszakban a sajtóban. Ezt a lépést a piacon nem nézték volna jó szemmel, mert a hitelességet egyértelműen rontotta volna, ezért a híresztelések cáfolata mindenképpen pozitív üzenet a piacok számra, erre akár erősödhet is a forint - mondta az elemző.
Suppan Gergely nem tartja problematikusnak azt sem, hogy a miniszterelnök nem ígér 2020 előtt eurót, hiszen a legtöbb kelet-európai országban jelenleg föl sem merül a 2019 előtti csatlakozás az eurózónához. Megemlítette, hogy az elemzők körében 2016 és 2020 közötti eurócsatlakozási várakozások vannak, de véleménye szerint nem ez most a fő kérdés.
Fontosabbnak tartja Orbánnak azt a kijelentését, hogy az eurózónának az a dolga, hogy erősítse az eurót, Magyarországé pedig az, hogy a forintot erősítse. Az elemző véleménye szerint ha Magyarország rá tud találni a felzárkózási útra, az lehetővé teszi, hogy a forint lassan ugyan, de stabilan felértékelődjön, ami minden szempontból pozitív lenne, többek között a devizahiteleseknek is jót tenne.
Az elemző rámutatott, hogy mint azt a miniszterelnök is említette, az eurózónában kezd körvonalazódni az egységes költségvetési politika szükségessége. Magyarországnak viszont nem érdeke például az egységes adópolitika, mert egy versenyképesebb adórendszert szeretne bevezetni. Ebből a szempontból tehát nem is szükséges elsietni az eurózónához való csatlakozást.
Suppan Gergely pozitívnak értékelte a Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter által pénteken bejelentett 250 milliárd forintos tartalékalap létrehozását is. Úgy vélte, Magyarország hitelessége ezáltal még tovább erősödhet, és ez is javíthatja a forintot és az ország kockázati megítélését.
Hozzátette: feltételezése szerint az Európai Unión belül felmerülhetett annak szükségessége, hogy az egyes tagállamoknak legyen saját kockázati tartalékelhatárolásuk, így lehetséges, hogy hamarosan más tagállamokban is bejelentenek hasonló lépéseket.
Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője emlékeztetett: nem először hangzott el az, hogy az euróbevezetésre az évtized vége előtt nem lesz lehetőség. Úgy vélte, amit mondott a miniszterelnök, az reális felmérése a jelenlegi helyzetnek.
Egyrészt Magyarország nyilvánvalóan nem érett az euró bevezetésére, és a következő egy-két évben nem is válik azzá. Másrészt az eurózónában olyan irányba mennek a dolgok - és erről beszélt a miniszterelnök is -, ami egy jóval egységesebb euróövezet irányába terelné a tagállamokat, és ez a költségvetési és adópolitika egységesítését is jelenti. Ebben a tekintetben valóban úgy tűnik, hogy Magyarország érdekei nem esnek egybe azzal, ami megfelel az eurózóna fő gazdaságai, Németország és Franciaország igényeinek - fejtette ki.
Megjegyezte: hogy az eurózóna egyes országainak és országcsoportjainak is különbözőek az érdekeik, ezeket nehéz lesz összehangolni.
Török Zoltán úgy vélte, hogy amit Orbán Viktor a monetáris politikáról mondott, az alapvetően megnyugtatóan kell hogy hasson a piac számára. "Józan szavak" hangzottak el arról hogy Magyarországnak alacsony inflációra van szüksége, és hogy nincs szó az inflációs cél megemeléséről. Az új összetételű monetáris tanács kapcsán pedig a kormányfő arról beszélt, hogy nem kell radikális változásra számítani a monetáris politikában.
Az elemzők azt nem tudták értékelni, mit értett Orbán Viktor az alatt, hogy "újra meg kell nyitni" Surányi György és Simor András tavaly ősszel a sajtóban lezajlott vitáját a monetáris politikáról. Mindketten úgy vélték: a miniszterelnök ezzel talán azt jelezte, hogy a monetáris politika megvitatását szakmai irányba terelné vissza a politikai színtérről. Ezt mindenesetre a piac számára szintén pozitív üzenetként értékelték az elemzők.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.