A növekedési és stabilitási programmal a ciklus végére 650-660 milliárd forintot szeretne megtakarítani a kormány - mondta Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter, hozzátéve, hogy az idei költségvetési hiány három százalék alatt lesz.
A kormány célja a GDP-hez mért államadósság csökkentése 81-82 százalékról 70 százalék alá a ciklus végére. De ahhoz, hogy Magyarország 2013/14-re biztonságosan fenntartható, három százalék alatti költségvetési hiánnyal zárjon, nagy szükség van egy átfogó és súlyos döntéseket is hozó strukturális reformprogramra – magyarázta a miniszter
Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője szerint azonban nem megszorításokban gondolkodik a kormány. „A megújulás gazdaságpolitikájába nem férnek bele a megszorítások, ezért nem is lesznek megszorítások. A tervek szerint a reform része lesz a foglalkoztatás bővítése és a nyugdíjrendszer fenntarthatóvá tétele - mondta Szijjártó Péter.
Cséfalvay Zoltán, a nemzetgazdasági tárca stratégiai államtitkára szerint reformok lehetővé teszik majd, hogy 2012 után ne legyen szükség válságadókra. Jelentős megtakarításra van lehetőség a gyógyszerkasszában, és sok olyan területen, ahol pazarló módon folynak el az állami pénzek. A versenyképességet növeli majd, ha a vállalkozások adminisztratív terheit csökkentik, a 20 és 64 év közötti korosztályban pedig az évtized végére 75 százalékra növelik a foglalkoztatottságot. A reformprogramot a nemzetgazdasági tárca terjeszti a kormány elé február közepéig, a hó végére pedig a végleges változatot is nyilvánosságra hozzák.
Irina Ivascsenko, a Nemzetközi Valutaalap budapesti képviseletének vezetője rádiónknak kifejtette álláspontját az elmúlt hónapok intézkedéseiről és a tervezett reformcsomagról. „A szándék és a bejelentés alapján azt gondolom, hogy az intézkedések szerkezeti jellegűek és hosszú távúak lesznek, ami nagyon üdvözlendő, és egybeesik a mi javaslatainkkal.”
Mint mondta, fontos, hogy növekedjen a hatékonyság és az állami tulajdonú vállalatok részéről a költségvetésre nehezedő nyomás. Szerinte szükséges a szociális támogatások rendszerének átalakítása úgy, hogy fenntartható legyen, tehát a kiadás csökkenjen, a másrészt maradjon annyi pénz, hogy a legkiszolgáltatottabbakat megóvja. Valamint fontosak a munkavállalásra ösztönző programok a jóléti rendszerben.
A tervek szerint azt intézkedésekkel 600-660 milliárd forintot lehet megtakarítani. Irina Ivascsenko biztatónak látja ezt az összeget, de azt is mondta, hogy látniuk kell a részleteket. „Ha 2013-ig semmi sem történik, számos átmeneti intézkedés hatása kifut, így a költségvetési hiány növekedni kezd, az államadósság szintje ugyancsak, ezt pedig nem engedheti meg magának Magyarország” –mondta, utalva a válságadókra, vagy a magán-nyugdíjpénztárak vagyonának állami kézbe vételére.
Az IMF itteni képviseletének vezetője úgy látja, hogy néhány intézkedés gyengítheti a hosszú távú fenntarthatóságot, ilyen például a nyugdíjrendszert érintő változtatás, amellyel a kormány hosszú távú elkötelezettséget, a jövő nyugdíjainak kifizetését vállalja, a szektorokat terhelő átmeneti adók pedig a befektetői bizalmat gyengíthetik.
Irina Ivascsenko szerint nagyon lényeges, hogy mennyire kidolgozottak, milyen bátrak és milyen gyorsan lépnek életbe a reformintézkedések. „Néhány területet nem könnyű változtatásokat végbe vinni, ehhez nagy bátorságra és szakértelemre van szükség.” Hogy milyen gazdasági növekedés várható, arról még nem tudott nyilatkozni, abban azonban egyetért a kormánnyal, hogy az ország növekedési potenciálja „egyelőre meglehetősen szerény”.
A rádió jelentése szerint olvasható lesz az IMF új országjelentése, amelyben a gazdasági kormányzás gyengítésével kapcsolatban bizonyos kétségeket is megfogalmaznak. „Gondolok itt a Költségvetési Tanács leépítésére, vagy a kormány és a jegybank közötti sajátos viszonyra – mondta Irina Ivascsenko. - Úgy gondolom, hogy sok ország és hosszú évek tapasztalatai azt mutatják: ilyen, nagy tekintélyű és stabil intézmények jótékony hatással vannak a növekedésre, illetve ellenőrző, kiegyensúlyozó funkciói vannak.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.