A foglalkoztatottak száma ugyanakkor enyhe emelkedést mutat éves alapon, a 3,776 milliós adat 26 ezerrel több az egy évvel ezelőttinél. Az őszi hónapokban azonban ennél is nagyobb volt a javulás, így összességében enyhe csalódást keltettek a friss számok. A KSH által mért 474 ezer munkanélküli pedig még mindig több a 12 hónappal korábbinál: 18 ezer fős növekedés következett be. Mindebből az látszik, hogy az aktivitás továbbra is emelkedik, vagyis egyre többen vesznek részt a munkaerőpiacon. Ez is csak éves visszatekintésben érvényes, mivel minden januárban nagy esés következik be az előző esztendő végéhez képest a nyugdíjba vonulás miatt. Ezzel a 75 év alatti korosztály aktivitási rátája 55,3, a 65 év alattiaké 62,3 százalékos volt; mindkettő 0,6 százalékpontot javult az előző évhez képest, a nők körében valamivel nagyobb volt az emelkedés, ez a gyesszabályok szigorodásának lehet a hatása.
A nemzetközi összehasonlításokhoz használt, 15–64 év közötti foglalkoztatásban csak nagyon enyhe, 0,3 százalékpontos elmozdulás volt felfelé a tavaly ilyenkori 55 százalékról. Továbbra is majdnem 10 százalékos tehát a lemaradásunk az uniós átlagtól, habár az Eurostat még nem közölt 2010 végi számokat. Európában egyébként főként a prosperáló német piac miatt javul a munkaerő-piaci helyzet. Magyarország viszont speciális helyzetben van: a múlt év tavasza óta felfutóban lévő ipari termelés, amelyet az export hajt, arányaiban csekély részt képvisel a foglalkoztatásból. A belső keresletre támaszkodó szektorok viszont továbbra sem bővülnek érdemben, mindössze a hanyatlás állt meg. Még az iparban is inkább a szabad kapacitások lekötése történt meg, valódi bővítés kevés vállalatnál zajlott le. A kilátások már kedvezőbbek, több nagyvállalat tervez bővítést Magyarországon, de ez csak később jelenik meg a munkaügyi számokban, ez évre még jócskán 10 százalék fölött maradhat az állástalanság szintje.
A válság hatása még mindig érezhető, alighanem mostanra merülnek ki az utolsó cégek, ezekben a hónapokban dőlnek el a dominósor utolsó tagjai – értékelte a jelentést lapunknak Csaposs Noémi. A Select Humánerőforrás Kft. ügyvezető-tulajdonosa hozzátette: látni ugyanakkor azt is, hogy a vállalatok egy része már növekszik, ez növeli a foglalkoztatottságot is.
Piaci körülmények között a kormányok direkt módon nem nagyon szólhatnak bele a munkaerő-piaci folyamatok alakulásába, ugyanakkor számos indirekt lépésre van mód. Amit ilyenkor a gazdaságpolitika megtehet, az a növekedési pályára álló vállalkozások serkentése. Ezt a folyamatot most pályázatok segítik, amelyeknek hatására, eredményére azonban még várni kell – fejtette ki Csaposs. A szakértő hozzátette: a másik hatékony módszer az innovatív foglalkoztatási formák lehetőségének megteremtése, hogy a teljes állásban elhelyezkedni nem tudók se maradjanak távol a munkaerőpiactól. Ilyen a részmunkaidős alkalmazás, a közfoglalkoztatás, és fontos a képzés, átképzés. Fontos hangsúlyozni, hogy ezeknek az atipikus formáknak a munkajogi háttere megvan a magyar jogrendben, de a foglalkoztatási kultúrában nem terjedtek el – mondta el Csaposs Noémi.
Csaposs szerint a cégek gyakran azért nem vesznek fel munkaerőt, mert nem tudnak előre tervezni, s a jelenlegi jogszabályok szerint drága és körülményes valakit elbocsátani. Ha ezeken a szabályokon javítanának, akkor az első ránézésre nem kedvezne a munkavállalóknak, de könnyebben beléphetnének a cégekhez, ahol bizonyítási lehetőséget kapnának. Más államokban, például Németországban több kategóriára osztják a munkavállalókat, akik közül a régebbi, jól bevált munkaerőt nehezebb elbocsátani, a frissen felvetteket pedig könynyebb. Ezáltal azonban a kezdők is lehetőséghez juthatnak. Rövid távon nagyobb siker érhető el, ha nem az örökös foglalkoztatást tűzi ki célul a rendszer, hanem egy olyan ideiglenes elhelyezkedést, mely egyben hozzásegíti a munkavállalót egy tartósabb foglalkoztatás eléréséhez – tette hozzá az ügyvezető.
A fő cél a versenyszférában történő elhelyezkedés – hangsúlyozta többször is Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára. Ennek érdekében az új rendszer a korábbiaknál jobban támogatja a közfoglalkoztatásban részt vevő vállalkozásokat.
Illés Zoltán környezetvédelemért felelős államtitkár korábban kifejtette: a kormány jelentős szerepet szán a közfoglalkoztatásnak a megújuló ár- és belvízvédelmi rendszerben.
A fő cél a versenyszférában történő elhelyezkedés – hangsúlyozta többször is Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára. Ennek érdekében az új rendszer a korábbiaknál jobban támogatja a közfoglalkoztatásban részt vevő vállalkozásokat.
Illés Zoltán környezetvédelemért felelős államtitkár korábban kifejtette: a kormány jelentős szerepet szán a közfoglalkoztatásnak a megújuló ár- és belvízvédelmi rendszerben. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.