Az átalakításhoz szükséges forrásokat pedig a környezetvédelmi termékdíj rendszerének átszabásától várják - mintegy százmilliárd forintot gyűjtene be így az állam a díjfizetésre kötelezett multinacionális és a hazai cégektől. A rendszert módosító jogszabályt még májusban az Országgyűlés elé terjesztenék – mondta Illés Zoltán, a vidékfejlesztési tárca környezeti ügyekért felelős államtitkára szerdán, a Duna Televízió reggeli műsorában.
Mintegy százmilliárd forintot gyűjtenének be a környezetvédelmi termékdíj fizetésére kötelezett multinacionális és hazai cégektől. Egy állami koordináló szervezet finanszírozná meg a hulladékok begyűjtését és újrahasznosítását, 30-35 milliárd forintért; a fennmaradó közel hetven milliárdot egyéb környezetvédelmi célokra, árvíz- és belvíz elleni védekezésre, esetleg újrahasznosító ipar létrehozására fordítanák – nyilatkozta a Reggel a Dunán stúdiójában Illés Zoltán.
Ma a rendszer úgy működik, hogy a kirótt termékdíj jelentős részének – kilencven százalékának – megfizetése alól mentesül a környezetszennyező anyagot gyártó cég akkor, ha az összeg tíz százalékát egy saját maga által létrehozott koordináló szervezetnek kifizeti licencdíj formájában – magyarázta a hátteret az államtitkár.
“Ez így elfogadhatatlan” - tette hozzá, mondván: a be nem gyűjtött adóforintok révén lényegében kár éri az adófizetőket, hiszen ebből a pénzből kellett volna kiépíteni egy, a mainál sokkal szelektívebb hulladékgyűjtési rendszert. “Tetejébe az Európai Unió 2013-2014-ben elkezdi büntetni Magyarországot, amennyiben nem leszünk képesek a mainál többet összegyűjteni műanyag palackból, gumiabroncsból, elektronikai hulladékból. A büntetés mértéke egyszeri alkalommal akár százmillió euró is lehet, és minden nappal további hatvan-nyolcvanezer euró addig, amíg a szennyező anyagok magasabb százalékú begyűjtése meg nem valósul” - érvelt Illés Zoltán.
A háztartási hulladék szelektív gyűjtésének átalakítása, a családoknál szelektíven gyűjtött anyagok arányának növelése a kormányzat másik célja, ám ennek anyagi alapjait éppen a termékdíj-fizetési rendszer fentebb vázolt átalakítása hozná meg – hangoztatta a politikus, hozzátéve, hogy anyagfajtánként ma tíz százaléknál nem magasabb a visszagyűjtési arány. Ugyanakkor a szelektív gyűjtésre itthon is alkalmazott hulladéksziget rendszer – tehát, amikor a háztartásokból távolabbi gyűjtőhelyre kell vinni a szétválogatott hulladékot – “tankönyvszerűen is a legrosszabb megoldás”.
A legjobb módszer, ha minden háztartásnál szelektíven gyűjtik és viszik el a hulladékot; a kormányzat egy olasz példa bevezetésében gondolkodik. Ennek megfelelően külön gyűjtenék a papírt, mástól elkülönülten de együtt gyűjtik be a műanyagot, a fémet és az üveget, és egy harmadik csoportban a komposztálható anyagokat és a maradékot. Hazai jó példaként említette Illés Zoltán a Galga-mentét, a térség településeit, illetve Siófokot, ahol már működik ez a megoldás.
Szintén komoly változás lenne – de ez itthon egyelőre csak szigorúan tervnek tekinthető - , hogy amint Nyugat-Európában, nálunk is csak annak a szemétnek az elszállításáért fizessenek díjat az emberek, amit nem szelektíven gyűjtöttek össze – vázolta a remélt jövő Illés Zoltán államtitkár.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.