Szakértői prognózisok szerint a gabonák és az olajos magvak esetében tartósan magas árakra kell számítani. A 2007-es, jelentős mértékű áremelkedés után hirtelen nagy zuhanás következett be, akkor azonban a spekuláció befolyásolta a piacot. A spekulatív tőke most is jelen van, ám fontosabb, hogy reális kereslet áll a magas árak mögött. Így az árszínvonal tartósan magas marad.
Tekintve, hogy nincs reális esély a takarmányárak számottevő mérséklődésére, a hazai állattenyésztés perspektívái katasztrofálisak – mondta Raskó György. Az agrárközgazdász hozzátette: jellemző a hazai állattenyésztőkre, hogy egyszerre csak néhány hétre elegendő készleteket vettek, mert árcsökkenésre vártak. Mivel ez nem fog bekövetkezni, sokan közülük feladhatják a termelést, Magyarország tehát drasztikus állatállomány-csökkenéssel kénytelen szembenézni, amely az importfüggőséget növeli.
Ráadásul már az is látszik, hogy az idei év termése sem lesz jó. A kalászos gabona vetésterülete Magyarországon talán még az 1999-es évi mélypontnál is kisebb. Legjobb esetben sem számíthatunk 3,4 millió tonna búzánál többre, amelynek már most is döbbenetes ára van – véli Raskó, aki szerint ez a mennyiség is nagyon gyorsan külföldre kerül.
A kukorica árában sem várható csökkenés, hiszen a kőolaj drágulása miatt a bioetanol-termelésbe is egyre nagyobb mennyiségeket vonnak be. A néhány napja kiadott becslés szerint az idén csak az USA-ban 127 millió tonna kukoricát használnak fel ilyen célra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.