„A kormány a hazai közteherviselési rendszer felülvizsgálata, a gazdasági szereplők véleményének megismerése, illetve az adózással kapcsolatos nemzetközi tapasztalatok, tendenciák áttekintése után határozott 2010 tavaszán a személyi jövedelemadó rendszer gyökeres átalakításáról. Az említett átalakítás kapcsán több cél fogalmazódott meg. Ilyen cél volt a személyi jövedelemadózás rendszerének leegyszerűsítése, az arányosság, az egyenlő társadalmi szerepvállalás megteremtése, az adóterhelés csökkentése és az adóbázis szélesítése” – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
„Az őszi törvénymódosításokkal a kormány garanciát vállalt arra, hogy leveti a szocialisták örökségét, és valódi 16 százalékos, egykulcsos személyi jövedelemadó rendszert vezet be. Az előző kormány által bevezetett „szuperbruttósítás” fokozatos megszüntetése a következő két évben további 4,32 százalékkal csökkenti a munkavállalók terheit, egyúttal megemeli az elkölthető jövedelmeket” – emeli ki a gazdasági tárca. Hozzátéve, hogy „a Konvergencia Programban meghatározott adójóváírás szűkítésére vonatkozó utalásokkal egy újabb torzító tényezőt kíván a kormány minimalizálni”.
A 4,32 százalékos jövedelemnövekményből, amely a „szuperbruttósítás” fokozatos megszűnéséből származik némileg lefarag az adójóváírás csökkentése (amelynek mértékét egyelőre nem lehet tudni).
„Ennek megfelelően átgondolásra szorul, hogy az adózásnak a jövőben is kell-e szociális elemeket tartalmaznia. Az elmúlt évek tapasztalatai során bebizonyosodott, hogy ezeknek az elemeknek, az „adómentességi” határoknak komoly szerepe van a jövedelemeltitkolásban. Kérdésként merül fel, hogy milyen rendszer lenne a leghatékonyabb a valóban alacsony jövedelműek támogatására” – olvasható a közleményben.
„Az aránytalanság megszüntetéséhez pedig, meg kell hozni a szükséges intézkedéseket, és nem feltétlenül az adózáson keresztül kell a szociális alapon rászoruló rétegeket előnyben részesíteni” – véli a gazdasági tárca. Az új szemléletben jövedelemszintjétől függetlenül mindenki egy általános, alacsony mértékű adó fizetésére lenne kötelezett, amellyel a kormány gátat szabhat a trükközéseknek. Ez az egész társadalom érdeke. Összességében az adójóváírás szűkítésével a kormány megteremti a lehetőségét annak, hogy mindenki közel egyenlő mértékben vállaljon részt a közterhekből úgy, hogy ezzel párhuzamosan a személyi jövedelemadót egy szélesebb körre terjeszti ki” – zárul a közlemény.
Zara László a Magyar Adótanácsadók és Könyvelők Szövetségének elnöke az NGM közleményére reagálva kifejtette, egyetért azzal, hogy nem az adórendszeren keresztül kell megvalósítani a szociálisan rászorulók támogatását.
A jövedelem adóztatása ne képezze a szociális rendszer részét – húzta alá, ugyanakkor hozzátette, hogy a jelenlegi „egykulcsos családi” adózás azokat támogatja „akiknek van akkora jövedelmük, hogy igénybe tudják venni” a kedvezményt.
Amennyiben a jelenlegi egykulcsos családi adózás a szociális rendszer része, az éppen a szociálisan rászorulókat juttatja hátrányba. A középosztály, és a magasabb jövedelműek gyermekvállalását segíti, azonban a társadalom leszakadását idézi elő – mondta Zara László a Világgazdaság Online-nak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.