Már a külgazdasági, külkereskedelmi szakmára is kihat az a felemás helyzet, hogy két – részben egymással rivalizáló – minisztériumhoz tartoznak a külkereskedelem háttérintézményei, állami támogatási csatornái, illetve esetenként még a partnerországokkal fenntartott gazdaságdiplomácia irányítása is. A többi között ez is kiolvasható volt a szakmát tömörítő Magyar Külgazdasági Szövetség (MKSZ) tegnapi budapesti közgyűlésén elhangzottakból. Példaként hozták fel, hogy a korábban a szövetségben – s annak elnökségében is – komoly szerepet vállaló, ma már a fejlesztési tárcához tartozó Eximbank és Mehib felfüggesztette a tagságát.
A szakma csalódottsága érzékelhető volt a fórumon. Ezen Dávid Imre elnök arról számolt be, hogy az elmúlt egy évben csak felemás sikereket tudott kiharcolni a külkereskedelmi tevékenységet közvetlenül vagy közvetetten (beszállítóként) folytató hazai tulajdonú kis- és középvállalatokat képviselő MKSZ az új kormánynál. Azt jónak tartják, és egybevág a szövetség által a kormányváltáskor megfogalmazott célokkal, hogy államtitkár foglalkozik a területettel.
A szövetség ugyanakkor tart attól, hogy nem tesznek majd jót sem a folyamatban lévő ügyek megoldásának, sem általában a területnek a levegőben lógó változások: a gazdasági tárcán belül a külgazdasági államtitkár szerepének szűkítése a tőkeáramlásban, illetve az, hogy a külkereskedelem felügyeletével menet közben megbízott helyettese a hírek szerint hamarosan nagykövetként folytatja a pályafutását. (Hírek szerint ráadásul az NGM egy másik államtitkára is igyekszik legalább részben felügyelni a külgazdaságot.)
Kifejezetten csalódást jelent a szakmai szövetség által régebb óta sürgetett Magyar Főnix programmal kapcsolatos kormányzati álláspont. A kormányváltáskor a gazdasági tárca illetékesei még arról tárgyaltak a szövetséggel, hogy mintegy 400-600 millió forinttal is tudnák támogatni több ilyen – komplex tudásbázisú, a magyar termékek és szolgáltatások egyedi és/vagy rendszerbe foglalt exportját elősegíteni hivatott – kereskedőház létrejöttét. Ma azonban már legfeljebb 100 milliót tudnak e célra szánni.
Ez az összeg az MKSZ szerint legfeljebb arra elegendő, hogy egy meglévő, már bizonyított és hasonló profillal tevékenykedő céget fejlesszenek fel kereskedőházi profilúra. Ez lenne a Tesco Consulting, amelynek az ügyvezetője ki is dolgozta a projektet, erről meg is kezdődtek a tárgyalások, amelyek azonban megrekedtek.
A szövetség továbbra is igyekszik lobbizni annak érdekében, hogy előmozdítsa a hazai tulajdonú kkv-k külpiaccal kapcsolatos ügyét – hangoztatta a közgyűlésen Dávid Imre. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy az államnak is erőteljesebb szolgáltató szerepet kellene ezen a téren vállalnia.
n N. Vadász Zsuzsa
Három tárca is felelős
Míg a kormányváltás előtt egy tárcához (a gazdaságihoz) tartozott a külgazdaság ügye (a kereskedelemfejlesztő és befektetésösztönző ügynökséggel, az ITD Hungaryvel együtt), s csak a külpiaci hálózatban játszott bizonyos szerepet egy másik minisztérium, a külügy, addig az Orbán-kormányban egy kifejezetten erős, a források java felett rendelkező fejlesztési minisztérium is komoly szerepet kapott. Egyrészt az NFM-hez tartozó MFB csoportba sorolták át a korábban már átkerült Eximbank és Mehib mellé az ITD-t. Másrészt Fellegi Tamás fejlesztési miniszter kapott kormánybiztosi megbízást három, a magyar külgazdaság számára meghatározó viszonylattal – a kí-naival, az orosszal és az ukránnal – való gazdasági kapcsolatok felügyeletére, irányítására.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.