A világgazdasági helyzetfelmérés (Global Economic Conditions Survey) című, nemrég közzétett tanulmányban a professzionális könyvvizsgálók nemzetközi szervezete 2367 szakembert kérdezett meg az előző negyedév gazdasági tapasztalatairól.
A tanulmány egyik legfontosabb megállapítása, hogy 2011 első három hónapjában végre biztonságos szintet ért el az ACCA Bizalmi indexe. A jelzőszám, amely az előző negyedévben még mínusz 13-as skálán állt, most – a kereslet és a cash flow világszerte folytatódó javulásának köszönhetően – mínusz 3-ra emelkedett. Mindez a fejlett országokban általában stabilizálta a foglalkoztatási és beruházási várakozásokat. Ugyanakkor a fejlődő világban a könyvelők úgy látják: a cégek egyelőre – a vártnál gyengébb fellendüléshez alkalmazkodva – kevésbé hajlamosak munkaerő-felvételre, s inkább az elbocsátások a jellemzőek.
"Talán a legaggasztóbb a negyedéves mutatók közül, hogy a tavalyi folyamatos növekedést követően most robbanásszerűen emelkedtek a működési költségek. A cégek előtt álló kihívások közül a szakemberek több mint a fele az inflációs problémákról számolt be (51 százalék). Bár a baj Malajziát és Szingapúrt sújtotta a legerősebben, nemcsak a gyorsan bővülő keleti piacok szenvedtek a trendtől." - mondta Katka Benesova, az ACCA Csehországért, Szlovákiáért és Magyarországért felelős területi igazgatója
Lényegében nem változott az üzleti lehetőségek megítélése. Bár lassult a termelékenység növekedése, a bevételi árak emelkedtek. A könyvelők mind kevesebb rést látnak a növekedésre és a költségcsökkentésre..
Egyelőre korántsem lehetünk biztosak abban, hogy stabilizálódik a világgazdaság, ugyanis Európát még mindig gyötri a pénzügyi válság. Az ACCA felmérésében megkérdezte tagjait, hogy megítélésük szerint hazájukban középtávon várhatóan hogyan alakulnak a közkiadások. Jóllehet a gazdag országok további megszorítások elé néznek, a válaszadók világszerte úgy érezték: kormányuk valószínűleg többet költ majd, hogy ezzel lendületbe hozza a gazdaságot. A szakemberek úgy látták: a pénzpolitika a korábbinál is több egyensúlyozást követel, különösen a gyorsan növekvő piacokon, ahol a felfutó infláció beszűkíti a politikusok lehetőségeit. Nem csoda hát, hogy minden hatodik válaszadó attól tart: kormánya az előttünk álló öt évben veszélyes költségvetési vizekre vezeti az országot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.