BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jó hír: májusban csökkent az infláció

Idén májusban az egyhavi átlagos fogyasztóiár-emelkedés 0,2 százalék volt, 2010. májushoz viszonyítva az árak 3,9 százalékkal növekedtek. Az első öt hónapban átlagosan 4,2 százalékkal voltak magasabbak az árak, mint az előző év azonos időszakában - áll a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb gyorsjelentésében. Áprilisban az infláció 4,7 százalékra rúgott.

Az elemzők 4,5 százalékos éves inflációt vártak, Londonban a májusra szóló prognózisok átlaga 4,4 százalék volt. Áprilisban a fogyasztói árak 4,7 százalékkal haladták meg a tavaly áprilisi szintet és 0,6 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest.

Egy hónap alatt – 2011. áprilishoz viszonyítva – az élelmiszerek árai 0,4 százalékkal emelkedtek. Növekedett a sajt (2,5 százalék), a margarin (1,7 százalék) és az idényáras élelmiszerek – burgonya, friss zöldség, gyümölcs – (1,2 százalék) ára. Árcsökkenés következett be a cukor (1,3 százalék), a párizsi, kolbász (1,2 százalék) és a tojás (0,9 százalék) esetében. A legnagyobb mértékben a ruházkodási cikkek árai emelkedtek (1,0 százalék).

A szolgáltatások az átlagot kismértékben meghaladva drágultak (0,3 százalék), míg a háztartási energia ára az átlaggal megegyezően emelkedett (0,2 százalék). A szeszes italok, dohányáruk ára összességükben nem változott az előző hónaphoz viszonyítva. Az egyéb cikkek körében kismértékű árcsökkenés volt megfigyelhető (0,1 százalék), ezen belül a járműüzemanyagok ára 0,3 százalékkal csökkent. A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 0,1 százalékkal kellett kevesebbet fizetni az előző hónaphoz viszonyítva.

12 hónap alatt, 2010. májushoz viszonyítva, az élelmiszerek árai az átlagosnál nagyobb mértékben, 8,6 százalékkal emelkedtek. Ezen belül jelentősen nőtt a cukor (66,0 százalék), a liszt (64,6 százalék), az étolaj (18,6 százalék), a péksütemények (14,8 százalék), a tej (13,8 százalék), a kenyér (13,1 százalék), az idényáras élelmiszerek (12,8 százalék) és a sajt (11,4 százalék) ára. Árcsökkenés következett be a tojás (6,7 százalék) és a sertészsiradék (3,0 százalék) esetében. Az átlagosnál nagyobb mértékben, 5,5 százalékkal drágultak az egyéb cikkek, ezen belül a járműüzemanyagok ára 13,1 százalékkal, a gyógyszerek, gyógyáruké 3,5 százalékkal nőtt.

Szintén átlag felett, 4,4 százalékkal növekedett a háztartási energia ára, ezen belül a távfűtésé 8,0 százalékkal, a vezetékes gázé 5,1 százalékkal nőtt. Átlag alatt emelkedett a ruházkodási cikkek (3,8 százalék) és a szolgáltatások ára (1,9 százalék), ez utóbbin belül a csatornadíj 10,0, a szemétszállítás 5,5 és a vízdíj 4,2 százalékkal drágult. A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 1,1 százalék, a szeszes italok, dohányárukért átlagosan 1,0 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, mint egy évvel ezelőtt.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.