Az MSZP javaslatára név szerint szavaztak a parlament tegnapi ülésén a képviselők arról a fideszes alkotmánymódosító javaslatról, amely csökkenthetővé vagy szociális ellátássá alakíthatóvá tette az öregségi nyugdíjkorhatár előtt folyósított nyugellátást. A kormánytöbbség által megszavazott módosítás alapvetően két dolgot céloz: a korkedvezményes nyugdíjak visszavételét, illetve a korhatár előtti rokkantnyugdíjak felszámolását. A javaslat tehát nem azt jelenti, hogy minden jelenlegi kedvezményezett teljesen elveszítené az állami segítséget, csupán azt, hogy az eddigi juttatásokat máshogy hívják majd, illetve a támogatás forrása a mostani gyakorlattal ellentétben nem a nyugdíjkassza lesz.
Tudni kell: jelenleg 238 ezren kapnak úgy öregségi nyugdíjat, 337 ezren pedig rokkantsági nyugdíjat, hogy nem érték el a nyugdíjkorhatárt. Az átlagos havi kifizetés a korhatár alatti öregségi nyugdíjasoknak több mint havi 120 ezer, a korengedményeseknek csaknem 135 ezer, a korhatár alatti rokkantaknak közel 73 ezer forint az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság legfrissebb adatai szerint.
Lázár János és Balsai István fideszes politikusok javaslata szerint csak a korhatár alatti munkaképes nyugdíjasok azok, akik teljesen elveszíthetik a nyugdíjat. A valódi, de a nyugdíjkorhatárnál fiatalabb rokkantnyugdíjasok (akik bajukat friss orvosi igazolással bizonyítják) továbbra is kapnak ellátást, csak feltehetően más néven, illetve esetleg kevesebbet, mint most. „A változások következtében a jövőben becslések alapján mintegy 150 ezerrel bővülhet a munkaerőpiac különböző területein tevékenykedő munkavállalói létszám” – mondta korábban Matolcsy György. A nemzetgazdasági miniszter tervei szerint az átalakuló ellátásokkal kapcsolatban új, a foglalkoztathatóságot alapul vevő és a munkaerőpiacra való visszatérést segítő ellátórendszert vezetnének be.
A hangos nemmel szavazó szocialisták arra kérték Schmitt Pál köztársasági elnököt, hogy ne írja alá a törvényt, mert az hatszázezer ember megélhetését veszélyeztetné, szerzett jogokat vonna meg, így támadás lenne a jogállam és az államba vetett bizalom ellen is. A Jobbik diszkrimináció miatt az Alkotmánybírósághoz fordul, ha megvonják a rendvédelmi dolgozók nyugdíját. Abban az esetben pedig, ha az összes, öregségi nyugdíjkorhatár alatti nyugdíjat megvonják, a radikális párt a strasbourgi emberi jogi bírósághoz fordul jogorvoslatért.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.