BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A történelem hálás lesz a Fed-elnöknek

A Kongresszus illetékes bizottsága előtt tartotta meg félévenként esedékes beszámolóját Ben Bernanke, az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve elnöke, aki óvatosan optimista volt az amerikai gazdaság kilátásait illetően.

A bizottság által az elnöknek szögezett egyik első kérdés a múlt heti gyenge munkaügyi adatokra vonatkozott. Bernanke elismerte, hogy a mostani gyenge gazdasági helyzet a vártnál hosszabb ideig áll fent és újra előtérbe kerülnek deflációs veszélyek. Ugyanakkor a Fed hajlandó akár tovább csökkenteni a most 0,25 százalékon álló kamatot, amelyet a bankoknak fizet a betéteikért, amely segítene lefelé hajtani a rövid távú hozamokat, ezáltal stimulálva a gazdaságot.

A Fed-elnök szólt arról is, hogy nem lát ellentmondást az államháztartás helyzetének hosszabb távú rendezése és a munkaerőpiac rövid távú fellendülése között, ugyanakkor óvott attól, hogy a következő hónapokban a törvényhozók túlzott megszorításokat alkalmazzanak. Kérdésre válaszolva Bernanke elmondta, egyáltalán nem igaz, hogy a monetáris lazítás ne lett volna sikeres és hogy a Fed felelőtlenül pénzt adott volna az amerikai bankoknak. Beszámolója szerint a bankok visszafizették a Fednek tartozásaikat, ennek is köszönhető, hogy a Federal Reserve tavaly rekordprofitot ért el. Bernanke elmondta: érti miért nem örültek az amerikaiak a bankoknak nyújtott mentőcsomagnak, ám az sikeres volt és megmentette a bankrendszert a teljes összeomlástól. Al Green texasi demokrata szenátor egyetértett az elnökkel és hozzátette: "A történelem hálás lesz Önnek, Mr Bernanke."

Bernanke felvetette azt is, a nagy állami jelzálogfinanszírozók helyett, mint amilyen a Fannie Mae és a Freddie Mac, miért nem vállalhatnának nagyobb szerepet e téren a magáncégek. Az állami cégek támogatásának hiánya miatt ugyan az átlagos jelzáloghitelek visszafizetendő összege ugyan magasabb lenne, ám épp emiatt nő a biztonság, így a hitel valóban megéri az árát.

Az inflációval kapcsolatban az elnök meglehetősen optimistán nyilatkozott. Ugyan a rendkívül magas olajár valóban nagyon gyenge fogyasztói kereslethez vezetett, ugyanakkor a következő hónapokra alacsonyabb inflációt ígért, a csökkenő olaj és élelmiszeráraknak köszönhetően. Ahhoz azonban, hogy a gazdasági növekedés mértéke megfeleljen a Fed előrejelzéseinek, a fogyasztók vásárlási hajlandóságának is vissza kellene térnie.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.