Tegnap éjjel véget ért csúcstalálkozón arról állapodtak meg az európai vezetők, hogy 109 milliárd eurós többletforrást fognak biztosítani a görögök számára az EFSF állandó alapból. Az uniós vezetők megállapodásukban viszont a korábbi híreszteléseknél nagyobb mértékű hozzájárulást várnak a politikusok a magán hitelezőktől, akiknek – a zárónyilatkozat szerint – három év alatt 37 milliárd euróval kell hozzájárulniuk a görögök kimentéséhez, így a csomag végső összege 146 milliárd euróra rúg. Ma a csomag részleteiről tárgyalnak az uniós vezetők.
A Pacific Investment Management Co. elemzője, Andrew Bosomworth szerint az uniós vezetők megállapodásának két oldala van. Ahogy fogalmaz: ha a könyvelő szemével nézzük a dolgokat, akkor nincs sok ok az örömre, hiszen a döntéssel a görög államadósság nem csökken fenntartható szintre. Ha viszont egy pszichológus szemével nézzük meg a döntést, akkor viszont erős és határozott döntés született.
A Citibank elemzői örvendetesnek tartják a rugalmasabb EFSF megteremtése érdekében hozott döntéseket, hiszen ez képes lesz segíteni a bankok és a tagállamok likviditásának megőrzésében, azt azonban elkeserítőnek tartják, hogy az uniós döntéshozók ezt a rugalmasságot nem támogatják. S negatívnak tartják azt is, hogy nem dőlt el, az EFSF mikortól lesz képes segíteni a bajba jutott államoknak, így Spanyolország és Olaszország problémáját egyelőre biztosan nem oldották meg.
Paul Krugman, Nobel-díjas közgazdász a The New York Times blogrovatában megjelent írása szerint az összes eurózóna tagállamnak tartania kell magát a fiskális célokhoz, növelniük kell a gazdaság versenyképességét, s fel kell számolniuk a makrogazdasági egyenlőtlenségeket. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a mentőcsomagot kapott országokat leszámítva 2013-ig az összes államban a GDP 3 százaléka alá kell csökkenteni a hiányt. Ez pedig minden államban komoly megszorításokat jelent. Krugman úgy látja, hogy az uniós döntéshozók hajlandók feláldozni az EU erős gazdaságát egy egység fenntartása érdekében.
Túl nagy a görög banktulajdon
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) legfrissebb jelentése ugyanakkor arra figyelmeztet, hogy az európai adósságválság komolyan befolyásolja Kelet-Európa és Közép-Ázsia gazdasági kilátásait. A szervezet szerint a görög helyzet leginkább a dél-kelet európai államokat érinti érzékenyen. Bulgária bankszektorának mintegy harmadát, Romániában pedig 12 százaléka görög bankok – a Piraeus Bank SA, s az Alpha Bank SA - tulajdonában áll. Az EBRD megemlíti hazánkat is, amelynek gazdasági kilátásait a növekvő finanszírozási költségek és a nyugati gazdaságoktól való erős függés homályosítja el. A közép-európai régióban és a Baltikumban a szervezet idén 3,5 százalékos, jövőre pedig 3,4 százalékos GDP-bővüléssel számol.Arra, hogy a mostani megállapodás ismét az eurózóna betegségeinek tüneti kezelését jelenti, több jel is utal. A német üzleti bizalmi index júliusban a vártnál nagyobb mértékben esett. Bár az európai gazdasági döntéshozók körében végzett felmérést még az uniós megállapodás előtt végezték. A müncheni Ifo intézet munkatársai elmondták, hogy a 7000 üzleti döntéshozó véleményén alapuló index előző hónapban 112,9-re csökkent, amely a legrosszabb érték az elmúlt kilenc hónapban.
A német jegybank szerepét betöltő Bundesbank héten közzétett elemzése szerint Európa legerősebb gazdaságában a kilátások továbbra is kedvezőek, s az erős belső kereslet kompenzálja az exportból származó bevétel.
Az elemzők szerint az Ifo-index csökkenése nem drámai, de a gazdasági boom várhatóan alábbhagy Németországban, s a következő negyedévekben további lassulásra lehet számítani. Az európai adósságválság a kilátásokat nem befolyásolja érdemben.
A csúcsértekezleten született megállapodás ugyanakkor megnyugtatta a befektetőket. Nem csak a tőzsdei indexek indultak emelkedésnek, de hatalmas mértékben csökkent az adósság- és költségvetési válsággal küszködő euróövezeti tagállamok adósságtörlesztési kockázatbiztosítási tranzakcióinak árazása a pénteki londoni kereskedésben.
Az egyik vezető londoni piaci adatszolgáltató csoport, a CMA DataVision szakelemzőinek kimutatása szerint a görög szuverén kötvények nem teljesítővé válásának kockázatára köthető határidős biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) középárfolyama a pénteki londoni kereskedésben 1.660 bázispont környékén mozgott az előző napi, éppen kétezer bázispontos záró után. A görög CDS-díjszabás a hét elején még 2500 bázispont feletti rekordokon járt a londoni piacon.
Az görög csomag elfogadása után a legfontosabb kérdés az, hogy a nemzetközi hitelminősítők hogyan értékelik majd a megállapodást. A Standard&Poor’s és a Fitch értékelése szerint létezi olyan megoldás, hogy „részleges csőd” (A Fitch-nél „korlátozott” csődnek hívják). A Moody’s azonban határozottan kijelentette, ha a magánszektor bevonását kényszerítő erővel vonják be a rendezésbe, akkor azt teljes csődnek fogja minősíteni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.