Tömegesen hagyják el a román önkormányzatokat az ott dolgozók, aki tud, menekül az újabb megszorítások elől. A helyzet korábban sem volt fényes Romániában: a tavalyi megszorítási hullám után volt olyan önkormányzati alkalmazott, aki havi 500 lejt, azaz mintegy 32 ezer forintot keresett. A kormány most rendkívül kényesen ügyel arra, hogy minden tekintetben megfeleljen az IMF-nek és az EU-nak, alacsonyan tartsák a költségvetési hiányt, a spórolást pedig az állam magán kezdi. Egész pontosan az önkormányzatokon.
A megyék költekeztek túl, vagy Bukarest? Ez az a kérdés, amely meghatározza a mostani vitákat. A kormány ugyanis úgy véli: a 42 megye hatalma túl nagy politikai és gazdasági kérdésekben, s felelőtlen módon túlköltekeztek az elmúlt években. A megyék szerint viszont az érdemi munkát nem végző kormányhivataloknál kellene kezdeni a megszorításokat.
A megyei dolgozók kirívóan alacsony bérére az IMF is felhívta a figyelmet. Jeffrey Franks, a valutaalap romániai delegációjának a vezetője is arról beszélt, hogy mindenképp szükséges a fizetésemelés, de csakis azután, hogy létszámleépítések történnek. Akadt ugyan olyan értesülés, amely szerint már októbertől több pénzt kapnának az önkormányzati dolgozók, ám Emil Boc miniszterelnök cáfolta ezt: leghamarabb januárban lehet változás. A kormányzati kommunikációban most a legegyszerűbb számítási módról van még szó – ahány százalékát elbocsátják az önkormányzati alkalmazottaknak, annyi százalékos fizetésemelést kapnak a maradók –, de valószínű, hogy az elbocsátásokkal tovább spórolnának a végösszegen.
A cikk teljes terjedelmében csak előfizetőink számára elérhető. A cikket - az összes mai cikkel együtt - egy emelt díjú SMS elküldésével olvashatja el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.