A görög program már most nehézségeket mutat alig hat héttel a megállapodás után. Az ország depresszióban van, és az adósság dinamikája kicsúszott a kontroll alól az új költségvetési tanács szerint. Olaszországban a központi bank elemzése alapján az ország recesszióba kerülhet a megszorító-csomag végrehajtásával – hangsúlyozza a szerző, aki szerint minden válságkezelési megoldás a gazdasági növekedéstől függ.
Münchau úgy látja, Európának az első, a második és a harmadik legfontosabb dolga, hogy megállítsa és visszafordítsa a gazdasági visszaesést. Ha ezt nem sikerül elérni, akkor a krízis katasztrofális véget érhet, mert minden egyéni program a bukás veszélyével jár.
A legnagyobb mozgástere jelenleg az Európai Központi Banknak (EKB) van. Az inflációs várakozások csökkentek, és az inflációs célt alullövi a jegybank. Ezért a központi banknak már nincs mentsége, hogy ne vágja vissza 1 százalékra a kamatot, vagy még annál is lejjebb.
A fiskális politika tekintetében kiemeli, az eurózónának azonnal fel kellene hagynia a megszorításokkal és visszatérnie egy „semleges” fiskális pozícióba, amely lehetővé teszi az automatikus stabilizátorok beindítását.
Úgy látja, ha lenne az euróövezetnek pénzügyminisztere, ő koordinálhatná a fiskális politikát. Németországban, Hollandiában és Franciaországban költségvetési ösztönzésre lenne szükség a szerző véleménye szerint, amely ellensúlyozhatná a délen elvégzendő megszorításokat.
A gazdasági visszaesés egzisztenciális veszteséggel fenyeget. A visszaesés teljes erővel sújtja az eurózónát, védelem nélkül.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.