A jelenlegi szabályokhoz hasonlóan továbbra sem lehetne felmondani a kismamáknak, bizonyos feltételek mellett védettség alatt maradnának a nyugdíj előtt álló munkavállalók és nem csökkenne a szabadságok mértéke. A rendelkezések ugyanakkor számos kérdést vethetnek fel a munkáltatók részéről a megvalósíthatóság oldaláról – hangsúlyozza dr. Zempléni Kinga, a PRK Partners-Fábry és Társai Ügyvédi Iroda munkajogi partnere.
A legújabb tervezet szerint várandósság, szülési szabadság, továbbá a gyermek gondozása céljából az anya által igénybe vett fizetés nélküli szabadság időtartama alatt a munkaviszony felmondással nem szüntethető meg. (Emlékeztetőül: a júliusi munkaanyag szerint ezen időtartam alatt is közölhette volna a rendes felmondást a munkáltató.)
Ha azonban a kismama a gyermek három éves koráig megszakítja a fizetés nélküli szabadságát, azaz visszatérne dolgozni, úgy nem állna teljes munkajogi védelem alatt és a munkaviszonyát az alábbi esetekben meg lehetne szüntetni: (i) rendkívüli felmondás, (ii) a munkavállaló alkalmatlan a munkavégzésre (rendes felmondás), vagy (iii) a munkáltató működésével összefüggő ok miatt.
Ez utóbbi esetben – a munkáltató működésével összefüggő ok miatt szűnik meg a kismama munkaviszonya - azonban a munkáltatót a kismama felé a végzettségének, gyakorlatának megfelelő munkakör felajánlási kötelezettség terheli. Mivel a legtöbb munkaviszony felmondási indoka működéssel összefüggő ok, és általában nem szokott felajánlható munkakör lenni, ezért a gyakorlatban kérdéses, hogyan fog ez a szabály működni.
Visszakerült a tervezetbe a „védett kor” intézménye. A védett korban lévő munkavállaló munkaviszonyát is ugyanolyan feltételekkel lehetne megszüntetni, mint a fizetés nélküli szabadságát megszakító kismamákét. Amennyiben tehát a védett kort betöltött és nyugdíjasnak nem minősülő munkavállaló határozatlan időtartamú munkaviszonya a munkáltató működésével összefüggő okok miatt szűnne meg, akkor a munkáltató köteles lenne a védett korban lévő munkavállaló részére a végzettségének, gyakorlatának megfelelő munkakör felajánlani.
Az új javaslat alapján az alap és pótszabadságok rendszere a hatályos szabályozás szerint él tovább (a pótszabadságok száma az életkortól függ), a munkavállaló a munkaanyag szerinti öt munkanap helyett hét munkanapról rendelkezhet és tíz munkanapot – eltérő megállapodás hiányában – egybefüggően kell kiadnia a munkáltatónak. (a 2011. július 18-án közzétett javaslat alapján a szabadságok mértéke csökkent volna.)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.