A Nemzetgazdasági Minisztérium tegnap közölte, hogy tárgyalások kezdett az IMF-fel, a Valutaalap viszont azonnal közölte, hogy nem kapott felkérést hitelnyújtásra irányuló megbeszélésekre. A tárca mai közleménye már egy a jövő év első hónapjaiban megkötendő EU-IMF megállapodás létrejöttéről szól. A megállapodás pontos formáját Matolcsy György egyelőre nem tudta megmondani, annyit közölt: az a tárgyalásokon dől el. Leszögezte ugyanakkor: "mindenképpen olyan megállapodást fogunk kötni, amely meghagyja a gazdaságpolitika mozgásterét, és segíti a növekedést". Hangsúlyozta azt is, hogy a magyar kormányt nem sürgeti az idő, "hiszen jelen vagyunk a pénzpiacokon, az államadósságot nem ezzel a megállapodással finanszírozzuk".
Amadeu Altafaj, az Európai Bizottság szóvivője viszont ma Brüsszelben azt mondta, hogy az EU eddig nem kapott megkeresést Magyarországtól egy esetleges pénzügyi segítségről.
Fennáll annak a veszélye, hogy a Standard & Poor’s a kiszámíthatatlan politikai lépések miatt" leminősíti Magyarországot, ezért kezdi újra a tárgyalásokat a kormány az IMF-fel – olvasható a Die Presse kommentárjában. A bécsi lap kiemeli, hogy Görögország és Olaszország után Magyarországon is éleződik a helyzet. Csütörtökön a tízéves magyar állampapírok hozama 8,5 százalékra szökött fel.
Már a hétszázalékos szint is veszélyesnek számít, ennél a határnál kellett Görögországnak, Írországnak és Portugáliának az EU-hoz kellett fordulnia segítségért. A Die Presse arra is felhívja a figyelmet, hogy az osztrák bankok árgus szemekkel figyelik a magyarországi eseményeket. A Citigroup csütörtökön egy elemzést hozott nyilvánosságra, amely szerint csupán az Erste Bankot Magyarország miatt akár egymilliárd euró összegű veszteség veszélye fenyegeti abban az esetben, ha a kormány a devizahitelállomány nagyarányú, kényszerű forintra váltásáról döntene.
A magyar tárgyalási szándékról kiadott közlemény hallgat arról, hogy "Magyarország a pénzügyi szakadék szélén áll" és hogy az IMF-hez fordulással "Canossát jár" - írta értékelő elemekkel vegyes tudósításában a Der Standard című osztrák liberális napilap. A cikk szerzői, Gregor Mayer és András Szigetvari szerint bármilyen megállapodásra törekszik is Budapest az IMF-fel, a pénzügyi szervezetnek, hogy a befektetők bizalmát helyreállítsa, olyan lépéseket kell diktálnia, amelyek homlokegyenest ellenkeznek az Orbán-kormány eddigi gazdaságpolitikájával.
Orbán Viktor nagy nyomás alatt lehetett, hogy meghozzák ezt a döntést – vélekedett a Financial Times. A lap beyondbrics blogja szerint a kormány 180 fokos fordulatra kényszerült, miután a hitelfelvételi költségek emelkedtek. Az IMF támasz lehet most Magyarország számára, és segítheti a nemzetközi bizalmat a közép-kelet-európai régióban – mutat rá az FT. Mindez nagyon kínos lehet Orbán Viktor miniszterelnöknek, aki független gazdaságpolitikát folytatott, figyelmen kívül hagyva az Európai Unió, a nemzetközi üzletemberek, bankárok kritikáját.
Az FT blogja szerint egy ilyen incidens után biztosra vehető, hogy nem fog javulni Magyarország és az IMF viszonya. A Société Générale elemző úgy vélekedett, hogy a magyar kormánynak a jelek szerint "sikerült még tovább gyengítenie a befektetői bizalmat és a következő szög a koporsóban egy esetleges leminősítés lehet".
A magyar kormány nem tudja megállni, hogy ne okozzon meglepetést a piacoknak. A leminősítés árnyékában jelezte, hogy visszatér a Nemzetközi Valutaalap kebelére - írja a The Wall Street Journal (WSJ). A lap szerint ugyanakkor a bejelentés valószínűleg csak kísérleti léggömb, mivel a Valutaalap csak kemény feltételekkel adna hitelt Magyarországnak, az Orbán-kabinet pedig nem menne bele hatalmának megnyirbálásába.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.