A Változó világ, útkereső gazdaság címmel tartott előadás a Magyar Tudomány Ünnepe programsorozat keretében hangzott el. A „nyilvános előadás” minősítésű esemény azt is jelezte, az Akadémia a tudományt közelebb kívánja vinni a mindennapokhoz. S mi lenne most közelebb hozzánk, mint a gazdasági válság, amely nyomasztó, érthetetlen teherként határozza meg az életet. A közgazdászprofesszor néhány tézist fogalmazott meg a világgazdaság s benne az Európai Unió helyzetével kapcsolatban, hangsúlyozva, a fejlemények rámutattak, hogy a közgazdászoknak is el kell gondolkodniuk azon, megfelelők-e az eddigi munkamódszerek, elméletek a fejlemények megértésére és kezelésére.
Úgy vélte, nem. Ez a tudományág is megérett a változásra. Nem szerencsés, ha különböző időszakokban különböző divatáramlattá merevülő elméletek határozzák meg a gazdaságkutatók gondolkodását is. Így például a nagy és tartós fellendülés hatására már-már az lett az általános nézet, hogy a „partinak sosincs vége”, azaz a jólét egyre csak jobb lesz. Aztán vége lett. Most pedig amolyan világvége-hangulat vált általánossá, pedig ha válság van is, az még nem recesszió, mert összességében a világgazdaság – s benne a meghatározó országok gazdasága – növekszik. Igaz, lassuló mértékben.
„Valóságközeli tudományra van szükség” – szögezte le Csaba László, amikor arról beszélt, hogy a közgazdaság-tudományban időnként túl nagy szerepet kaptak a számok, a valóság modellezése. Így sokan elhitték, hogy a jövő kiszámítható, csak a megfelelő képletet, mérési módszert, modellt kell hozzá alkalmazni. Csaba László hangsúlyozta: a gazdaság is komplex rendszer, amelyben vannak nem mérhető elemek is, ezért nincs pontosan kiszámítható, előre látható működés sem.
A közgazdászprofesszor olyan elemekre utalt, mint a bizalom, a hit, a korrupció, s akad még sok olyan, az emberi szubjektumhoz köthető érzés, amely jelentősen befolyásolhatja az üzletet, a gazdaságot. Okosabb hát e tényezőket is figyelembe venni, azaz a közgazdászoknak a számok, modellek fetisizálása helyett hasznosabb az élethez közelíteni egy-egy jelenség értelmezésekor.
Két nagy veszély fenyegeti a szabad embereket, szabad társadalmakat – szögezte le Csaba László előadása zárógondolataként: a totális állam és a totális piac. A válság egyik negatív következménye az lett, hogy sok kis cég tönkrement, miközben a nagyok még nagyobbak lettek, óriási konglomerátumok hálózzák be a világot. Sokkal jobb lenne, ha emberi léptékű közösségek, munkaszervezetek is maradnának.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.