Giró-Szász András hangsúlyozta: a jegybanki törvény tervezetét megküldték az Európai Központi Banknak (EKB), az új jogszabály a hazai és az uniós szabályokkal is összhangban van. Az EU-szabályozás fontos eleme a nemzeti jegybankok függetlenségének megőrzése, a magyar szabályozás is kiemelt céljának tekinti ezt. Az Európai Központi Bank jegybanktörvénnyel kapcsolatos reagálásáról Giró-Szász András ennyit mondott: "A kormány vizsgálja az EKB levelét, ez egy több, mint 12 oldalas levél, úgyhogy gyors reagálást ne várjon tőlem" (Mint arról beszámoltunk, az EKB már közölte: a számukra bemutatott szabálytervezethez képest lényeges eltéréseket tartalmaz az a verzió, amelyet végül a magyar Parlament elfogadott). A kormány a költségvetés kondícióiban beállt valamennyi változást kompenzálni tudja - tette hozzá.
Matolcsy György elmondta: Magyarország az eurózóna adósságválságának hatására igen sérülékennyé vált, ezért a kormánynak tartania kell a korábban megjelölt célokat. 2012-ben a kabinet a tegnap meghatározott intézkedések segítségével tartja a 2,5 százalékos költségvetési hiányt, az EU-taggá válásunk óta először.
A költségvetést 268 forintos euróárfolyamról 299 forintos árfolyamra tervezik át, figyelembe véve az elmúlt hónapok változásait. 1,5 százalék helyett a német adatokra figyelemmel 0,5 százalékos növekedéssel számol a kormány. A két módosítás hatása 320 milliárd forint, ezt kellett "megtalálni" a jövő évi költségvetésben. 200 milliárd forintot az Országvédelmi Alapból használhatnak fel, a fennmaradó 120 milliárd három intézkedéscsoportból származik.
Az egyik egy 52 milliárdos költségvetési fejezeti tartalékolás a minisztériumokban. További 48 milliárd forintot hoz 2012-ben, hogy a magánpénztári rendszerben maradó tagok a munkavállalói nyugdíjjárulékukat az állami kasszába fizetik. A dohánytermékek jövedéki adóját pedig 20 milliárd forint összegben emelik.
Kérdésre válaszolva Matolcsy György megerősítette: a magánpénztári tagoknak 2012 január 1-től kötelezően az állami nyugdíjkasszába kell fizetniük, ez nem jelenti az, hogy bármi módon változna a tagok jogállása. Mindez az idei évben bevezetett "átirányítás" meghosszabbítását jelenti további egy évre. Arról, hogy a jövőben hogyan változik a rendszer, később döntenek. A miniszter elmondta: 2012-ben 50-60 milliárd forintos plusz terhet jelent a végtörlesztés az államnak. 2011-ben a végtörlesztés költségeit a magánpénztári pénzek államosításával fedezte a kormány. Matolcsy György elmondta: felül kell vizsgálni a magánpénztári rendszer szabályait.
Kérdésre válaszolva a miniszter elmondta: karácsonyi kacsának tartja azt a feltételezést, miszerint a kormány egy önálló pénzügyminisztérium létrehozását tervezi, Varga Mihály vezetésével.
Ugyanitt Giró-Szász András és Patai Mihály, a Magyar Bankszövetség elnöke közölte: aláírták a kormány és a bankszövetség közötti megállapodást. Az öt évre szóló megállapodás szerint 180 forintos frankárfolyamig az ügyfél, efölött az állam és a bankrendszer 1/3, 2/3 arányban veszi át a terheket - jelentette be Matolcsy György. A havi törlesztési terhet ez 30-35 százalékkal csökkenti. 6500 milliárd forint körül devizahitel-állományól van szó, ez a GDP több mint egyötöde. A kormány szerint a megállapodás a kormánynak 600, a bankoknak 300 milliárd forintos veszteséget jelent, ennyivel csökkennek a devizahitelesek terhei. A bankok leírhatják a befizetendő különadóból a végtörlesztés nyomán keletkezett mínusz 30 százalékát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.