Azt gondoltuk, hogy várnak a jövő évig, azonban követték a Moody’s hitelminősítőt. Várakozásunk szerint a Fitch is leminősítheti az országot 2012 elején. A Moody’s pedig lehet, hogy újra léphet az MNB-törvény és a finanszírozási szükségletek miatt – vélekedett Montalto.
Az S&P szerint növekszik a bizonytalanság és a kiszámíthatatlanság az új kormányzat gazdaságpolitikájának hitelessége miatt, valamint a politika kockázatos a befektetések és a hitelkockázat kapcsán. Különösen a kormányzati intézkedések hatása látható, amelyek az MNB függetlenségét érintik – írja a Nomura közgazdásza. A múlt héten rámutattunk, hogy az MNB-t érintő intézkedések hiteleseményt idézhetnek elő, valamint idegesítik a hitelminősítő ügynökségeket – tette hozzá.
Azt az „összeesküvés-elméletet” se felejtsük el, hogy Magyarország csak azért fordult az IMF-hez, hogy elkerülje a leminősítést. Tudom, hogy sokan szkeptikusak ennek kapcsán, de ezt bizonyítják azok a dolgok, amiket láttam és hallottam a minisztériumi kapcsolatoktól – írja Montalto. A leminősítési fenyegetettség inkább csak támogatta Orbán Viktort, mintsem félelmet keltsen benne egy jövőbeni fizetésimérleg-válság lehetősége miatt. „Mint láthatjuk, ez a trükk végül megbukott” – olvasható az elemzésben.
Egyértelmű, az S&P nem gondolja, hogy biztosan létrejöhet az EU-IMF megállapodás, amely segítené, hogy Magyarország a befektetésre ajánlott sávban maradjon. A kormányzat nem tekint kellő komolysággal a védőháló szükségességére, ez egy játék a piaccal – állapítja meg Montalto. A kormány csak egy válság után lesz hajlandó megállapodni az IMF-fel. Újra hangot ad annak a véleményének, miszerint a dolgok még a jelenleginél is rosszabbra fognak fordulni, mielőtt javulhatnának.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.