Sarkozy meglátása szerint összesen 13 milliárd euróval csökkentenék a munkavállalók terheit a versenyképesség érdekében. A Die Presse megjegyzi, Franciaország az első olyan euróövezeti tagállam, amely bevezeti a pénzügyi tranzakciós adót. Sarkozy már január elején jelezte, hogy az adót szükség esetén egyedül is kiveti és reméli, hogy ennek hatására már országok is követik a példáját.
Franciaországban jelenleg tizenkét éve nem látott, 10 százalékos szintet ér el a munkanélküliség. Az ellenzék és a szakszervezetek máris tiltakoznak az adóváltoztatások ellen, amellyel szerintük elsősorban a cégeket tehermentesítik, miközben a vásárlóerő forrása a lakosság. Az elnök egyébként a 35 órás munkahetet is felszámolná úgy, hogy a jövőben a dolgozóknak az adott munka mennyiségéhez kéne igazítaniuk a munkaidejüket, vagyis adott esetben félmunkaidőre kéne átállniuk - írja a Die Presse.
Kérdéses, hogy a tranzakciós adó tekintetében követik-e a francia példát. Németországban jelentős az ellenállás az új adóval szemben. A közös német-francia kezdeményezést Angela Merkel szövetségi kancellár a Sarkozyvel három héttel ezelőtt tartott berlini találkozóján elutasította. Sarkozy egyébként az interjújában többször Németországra hivatkozott, ahol a béreket terhelő mellékköltségek ugyanolyan magasak, mint Franciaországban. Szerinte azért, hogy Franciaországot versenyképesebbé tegyék, a munkaadókat 13 milliárd euróval tehermentesíteni kell. Ezért októbertől az áfát 19,6-ról 21,2 százalékra emelik.
Akár célzásként értendő, hogy Sarkozy mintaképének nevezte Gerhard Schröder volt német szocialista kancellár reformpolitikáját. Az elnök egyébként jelenleg lemaradásban van a választási kampányban; a friss felmérés szerint az április végén tartandó első körben Sarkozy a szavazatok 24 százalékát kapná meg, mint riválisa, a szocialista Francois Holland 27,5 százalékot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.