Az egyre nagyobb gazdasági erejű Kínának több nemzetközi felelősséget kellene vállalnia – mondta Merkel. A bizalom erősítése érdekében utalt arra, hogy az EU fiskális paktuma nagyobb fegyelemre készteti majd az ahhoz csatlakozó tagállamokat, ráadásul ez csak az első lépés a politikai unió felé. Ven Csia-pao kínai miniszterelnök szerint egyelőre vizsgálják annak lehetőségét, hogy az eddiginél nagyobb erőkkel szálljanak be az euróövezeti mentőalapokba.
Az EU korábban azt várta, hogy a BRIC országok jelentős összegekkel fogják megtámogatni az alapot, ezek a remények azonban eddig nem teljesültek be. Német lapok által idézett kínai elemzők ennek megfelelően próbálták lehűteni a várakozásokat: szerintük Peking addig nem fog nagyobb összegeket belepumpálni az eurózónába, amíg az nem garantálja – például a pénzügyi rendszer egységesítésével – az adósságok kordában tartását.
Merkel a német–kínai kapcsolatokat is tovább fejlesztené, ennek azonban az a feltétele, hogy Kína szabad piac legyen, és az eddiginél határozottabban lépjen fel a szellemi tulajdon védelmében. Szerinte Németország nyitva áll a kínai cégek előtt, cserében azonban Pekingnek is a helyi cégekkel azonos esélyeket kellene biztosítania a német vállalatoknak a távol-keleti piacon. A kancellárt mintegy húsz német cégvezető is elkíséri az útján, akik a helyi üzleti szféra képviselőivel is találkoznak majd.
Angela Merkel jelezte, hogy a látogatás során szóba hozza az emberi jogok kérdését is. Mint ismert, Peking továbbra is rendszeresen zár börtönbe ellenzéki aktivistákat, az elmúlt hetekben pedig súlyos összecsapások voltak a kínai rendfenntartók és tibeti tüntetők között.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.