BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Moody's Analytics: Irreális a görög adósságcél elérése

Több feltételezett tényező megvalósulásától is erőteljesen függ a kedden elért görög segély-megállapodás adósságráta-céljának elérése, és változatlanul kérdéses még az is, hogy Görögország az euróövezet tagja maradhat-e - vélekedtek a kedd hajnali egyezségről adott értékeléseikben londoni pénzügyi elemzők.

Az egyezség 130 milliárd eurós pénzügyi támogatási csomagot és a GDP-arányos görög államadósság 120,5 százalékra történő leszorítását irányozza elő az évtized végéig.

A Commerzbank közgazdászai által a keddi megállapodás részleteinek figyelembevételével kiszámított adósságpálya-modell azt mutatja, hogy ha a hazai össztermékhez (GDP) mért elsődleges - vagyis a kamatkötelezettségek kiszűrésével számolt - görög államháztartási többlet a 2020-ig terjedő időszakban évente átlagosan csak 0,5 százalékponttal alacsonyabb az egyezményben feltételezettnél, a GDP-arányos görög államadósság-ráta 2020-ban 125 százalék lesz a 120,5 százalékos cél helyett.

A Commerzbank szakértőinek számításai szerint ha az éves görög GDP-növekedés csak 0,5 százalékponttal marad el a várt ütemtől a 2020-ig terjedő időszakban, akkor az államadósság-ráta 127 százalékos lesz abban az évben.

A ház szerint igaz ugyan, hogy Görögország "masszív" adósságcsökkentéshez jut, a fenti számítások azonban azt mutatják, hogy az ország számára hosszú távon még ennek a csökkentett adósságtehernek az elviselése is nehéznek bizonyulhat átfogó reformok végrehajtása nélkül.

A Commerzbank elemzői szerint jelentős az esélye annak, hogy az év második felében a reformok elmaradása miatt "ingerültté váló" EU leállítja a Görögországnak szánt kifizetéseket.  

Az egyik legnagyobb londoni gazdasági-pénzügyi elemzőház, a Capital Economics közgazdászainak keddi kommentárja szerint ha további akadályok nem merülnek fel - és a ház szerint ez "nagyon kérdőjeles" -, akkor Görögország elkerülheti a törlesztésképtelenné válást március 20-án, amikor lejár egy 14,4 milliárd eurós kötvényadósság. 

A cég londoni elemzői azonban "a függetlenség megalázó elvesztésének" nevezték a kedd hajnalra elért egyezség feltételrendszerének azon pontjait, amelyek alapján Görögországnak pénzt kell elkülönítenie egy csak meghatározott célú kifizetések teljesítésére használható számlán - úgynevezett escrow számlán - az adósságtörlesztés elsőbbségének biztosítására, és vállalnia kell, hogy a nemzetközi hitelezői trojka, vagyis az euróövezeti tagállamok, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Központi Bank (EKB) fokozott felügyelet alá veszi a görög reform-erőfeszítéseket.

A Capital Economics elemzőinek előrejelzése szerint mindemellett az előírt rendkívüli megszorítások hosszú ideig recesszióban tartják majd a görög gazdaságot, és e recesszió miatt meghiúsulhatnak az adósságcsökkentő erőfeszítések, ráadásul a lakossági felháborodás is egyre nagyobb.

A Capital Economics londoni közgazdászai mindezt egybevetve változatlanul azzal számolnak, hogy Görögország még az idén elhagyja az euróövezetet.

Londoni pénzügyi elemzők már a keddi megállapodás előtt is valószínűtlennek tartották a kijelölt görög adósságráta-csökkentési ütem elérhetőségét.

A Moody''s Analytics - a hitelminősítői és pénzügyi szolgáltatási tevékenységet végző Moody''s Corporation cégcsoport londoni gazdaságelemző részlege - befektetőknek összeállított, minap Londonban ismertetett átfogó helyzetértékelésében "irreálisnak" nevezte azt a várakozást, hogy a hazai össztermékhez mért görög államadósság-ráta 2020-ig 120 százalék környékére csökkenhet. 

A ház londoni szakértőinek számításai szerint ehhez arra lenne szükség, hogy a görög államháztartás 2014-2016 között évente a GDP-érték 4,5 százalékának megfelelő elsődleges többlettel zárjon.

A Moody''s Analytics londoni közgazdászai szerint ez "drámai" változás lenne, tekintettel arra, hogy Görögország államháztartási egyenlege 2010 egészében még 5 százalékos GDP-arányos elsődleges hiányt mutatott.

A cég szerint a gyenge növekedési környezetben ezen nehéz lenne változtatni. A ház szakértői mindezt figyelembe véve azt valószínűsítették, hogy Görögország nem tudja teljesíteni a 120 százalékos államadósság-célt, és további adósságátrendezésre és pénzügyi segítségre szorulhat.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.