Míg a jegybanktörvényről nézetünk szerint viszonylag könnyen kompromisszum születhet, a bírák kérdése is ugyanolyan fontos – vélekedett Pasquale Diana és Mihail Bozinov egy Londonban kiadott elemzésükben.
Magyarország tavaly elfogadta az új jegybanktörvényt, amely sérti a központi bank függetlenségét, most pedig arra törekszik, hogy megkezdődjenek a tárgyalások a nemzetközi szervezetekkel – írja a Bloomberg. Emlékeztetnek, az EU kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen a központi bankkal, az igazságszolgáltatással és az ombudsmannal kapcsolatban.
A kormányzat eddig elutasította a bírák nyugdíjazásával kapcsolatos kérdést. Az új törvény szerint 62 éves korukban kell nyugdíjba vonulni a korábbi 70 helyett, amely az EU szerint diszkriminatív.
A Brüsszel és a kormányzat közötti növekvő feszültségből adódóan az EU valószínűleg olyan nyomást gyakorol Magyarországra, ami csak lehetséges – vélekednek a Morgan Stanley elemzői. Az elemzők szerint áprilisra születet megállapodás.
Hasonlóan vélekednek a Renaissance Capital elemzői. A napokban kiadott elemzésük szierint Magyarország április végére állapodhat meg az IMF-fel és az EU-val egy pénzügyi támogatási keretről.
A Magyar Nemzeti Bank 100 bázisponttal csökkentheti az irányadó kamatszintet a második negyedévben a jelenlegi 7 százalékról, miután megszületik a megegyezés – írták kommentárjukban a Renaissance Capital közgazdászai. Az alapkamatot az év második felében tovább lehet csökkenteni, mintegy 20-50 bázisponttal.
A Morgan Stanley közgazdászai szerint pedig legalább 100 bázispontos kamatcsökkentésre lehet számítani a megállapodás után 2012 végére, amelyet egy 20 milliárd eurós program már lehetővé tenne.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.