BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rácz: Az igazi veszély az, hogy diktatúra lehet Európában

A sikertelen válságkezelés esetén diktatórikus erők juthatnak hatalomra az országban - mondta Rácz Margit elemző.

Nem hasonlítható más pénzügyi nehézségekkel küzdő államhoz Görögország: sem Portugáliához, Spanyolországhoz, Olaszországhoz, vagy Írországhoz, pláne nem Magyarországhoz – mondta a 180 percben Rácz Margit, az MTA Világgazdasági Kutatóintézetének kutatási igazgatója.

A szakember annak kapcsán nyilatkozott, hogy a görög parlament vasárnap, éjszakába nyúló vita után parlament elfogadta azt a megszorító csomagot, amelyet az Európai Unió feltételül szabott az egy éven belül már a második, 130 milliárd eurós pénzügyi segély folyósításához. Eközben a hétvégén több tízezer ember tüntetett az athéni parlament előtt, rég nem látott erőszak tombolt a görög főváros utcáin.

Rácz Margit szerint a görög válság legmélyén versenyképességi probléma van, amit gyorsan megoldani nem lehet. Ahhoz, hogy Görögország túljusson az adósságcsapdán el kellene érniük, hogy az államadósság ne haladja meg a GDP 120 százalékát. Ezen a szinten talán finanszírozhatóvá válna az ország, amelynek az államadóssága jelenleg a GDP 160 százalékára rúg.

A szakember szerint Görögország esetében az első feladat, hogy a magas költségvetési hiányon keresztül ne termeljék újra az államadósságot, ehhez faragni kell a nyugdíjakon és el kell érni, hogy hatékonyan beszedhetők legyenek az adók, ami eddig nem volt jellemző. Muszáj az államadósságnak csökkeni és muszáj megváltoznia belülről az adófegyelemnek.” Ha ez megtörténik, akkor jön a következő nagy kérdés: hogy miként lehet beindítani a növekedést, miközben például a nagyon komoly adómorállal rendelkező és GDP-jéhez képest csak feleannyira eladósodott Németországban stagnálás várható – tette hozzá Rácz Margit.

Világgazdasági Kutatóintézet munkatársa elmondta, ő most is azt gondolja, hogy a kijelölt utat nem tudja végigjárni a társadalmi konfliktusok által is feszített Görögország, vagyis hogy a megszorítások révén jelentősen csökkenteni tudja adósságát. Az igazi probléma azonban a külső helyzetben rejlik, mert az idő múlásával egyre nehezebben lehet elfogadtatni a finanszírozó országokkal a segélyekre szánt újabb kiadásokat, miközben nem látszik semmiféle pozitív megoldás – mondta Rácz Margit.

Görögország helyzetének további romlása azonban veszélyt jelentene Európára. Abban az esetben, ha a megszorításokat nem lehetne megvalósítani a balkáni államban, akkor bukik a kormány és kezelhetetlen politikai helyezet alakulna ki. Ebből „kinőhet mindenféle olyan populista diktatúrás megoldás, amely tényleg kezelhetetlen Európában”. Ez az igazi veszély most – mondta a 180 percben Rácz Margit, az MTA Világgazdasági Kutatóintézetének kutatási igazgatója. 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.