Az elemzők, piaci szereplők és újságírók számára tartott, videokonferencia formájában megszervezett rendezvényen - az MTI kérdésére, hogy az IMF/EU-megállapodás majdani létrejötte nyomán javulhatnak-e Magyarország adósosztályzatai - Frank Gill, az S&P európai szuverén besorolásokért felelős igazgatója úgy fogalmazott, hogy egyelőre "túl korai lenne erről nagy biztonsággal véleményt mondani".
Az S&P vezető szakértője szerint a finanszírozási igények szempontjából tekintve, abszolút értelemben Magyarországnak nem kell nagyon nagy összegű finanszírozási forrás. A magyar folyómérleg-egyenleg többletben van, a munkapiac sok nyugat-európai országéval összehasonlítva jóval kevésbé merev, sőt meglehetősen rugalmas.
Az elmúlt másfél évben azonban a Standard & Poor''s megítélése szerint romlott a gazdaságpolitikai hatékonyság, "szelektív adóztatás" érvényesül egyes olyan szolgáltatási szektorokban, amelyekben magas a külföldi tőkebefektetések súlya, ez pedig visszafoghatja a működőtőke-beáramlást, ami viszont gyengítheti a növekedési kilátásokat - vélekedett a Standard & Poor''s európai besorolási igazgatója. Frank Gill közölte: véleménye szerint az IMF/EU-programhoz "jelentős előzetes feltételrendszer" járul majd, amelyet teljesíteni kell, mielőtt "bármilyen pénzösszeget folyósítanának". Az S&P vezető szakértője hozzátette azonban, hogy osztályzati szempontból az Standard & Poor''s számára "a kérdés inkább a gazdaságpolitika kiszámíthatósága".
Gill mindazonáltal kijelentette: a hitelminősítő figyelemmel kíséri, hogy milyen jellegű megállapodás jön létre Magyarország, az IMF és az EU között, és azt is, hogy a megállapodás megfelelő rögzítő elemként szolgál-e majd a jövőbeni gazdaságpolitikai döntéshozatali folyamatban. Az S&P néhány hete a már nem befektetési ajánlású "BB plusz" szintre sorolta vissza a magyar államadós-osztályzatot, és az új besorolásra is további leminősítés távlati lehetőségére utaló negatív kilátás van érvényben.
A magyar kormány abból indul ki, hogy az ország vitatott törvényeit ért bírálat nemsokára elcsitul. Biztos vagyok benne, hogy a legrosszabbon már túl vagyunk" - jelentette ki Martonyi János magyar külügyminiszter a Financial Times Deutschlandnak (FTD) adott interjújában. "Volt több olyan állásfoglalás, néhányat sértésnek is lehetne nevezni, amelyek sok szempontból egyértelműen túl messzire mentek. Most viszont a kijózanodás szakaszában vagyunk. És természetesen erre is törekedtünk". Martonyi úgy hiszi - írja a továbbiakban az FTD -, hogy az Európai Bizottsággal támadt viszályban is gyors megegyezés születik. A Bizottság három szerződésszegési eljárást indított el, mert fenyegetve látja az új törvények révén a központi bank, az igazságszolgáltatás és az adatvédelmi biztos függetlenségét. "Arra törekszünk, hogy ezeket az eljárásokat már az első fázisban lezárhatjuk" - mondta Martonyi. "Február közepéig elküldjük a javaslatainkat, és reméljük, hogy valamennyit elfogadják."
"Remélem, hogy legkésőbb március elején elkezdhetjük a tárgyalásokat az EU-val és az IMF-fel" - hangoztatta Martonyi, hozzátéve: készen állnak. Az FTD megjegyezte, hogy az EU-ban számos politikus vetette az utóbbi időben a magyar kormány szemére, hogy sérti az európai értékeket. Martonyi határozottan visszautasította ezeket a szemrehányásokat. "Európa-pártiak vagyunk, és sok múlik rajtunk az európai értékeket tekintve" - emelte ki. "Néha fájdalmas ennek az ellenkezőjét olvasni."
Egy gyors megegyezés nagy jelentőségű Magyarország számára, mert az ország helyzete bizonytalan. A nemzetközi hitelminősítő ügynökségek ugyanis bóvli kategóriába sorolták Magyarország hitelképességét, és ezzel a csúcsra tornászták fel a refinanszírozási költségeket. A leminősítést mindenekelőtt a politikai kiszámíthatatlansággal indokolták. Erre reagálva a magyar kormány az EU-hoz, a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) fordult, pénzügyi segítséget kérve.
A németországi kiadású brit lap ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, időközben a magyar kormány nyilvánvalóan belátta, hogy a különadók rosszak az üzleti légkör számára. "Egyszeri intézkedések nem segítenének nekünk, és ezért nem is áll szándékunkban azok megismétlése" - idézte Martonyit az FTD. "A strukturális deficitet kell csökkentenünk."
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.