A tárca közleménye szerint konkrétan az európai regionális fejlesztési alapról és a kohéziós alapról van szó. Brüsszel már korábban figyelmeztette Csehországot: ha nem lép időben, akkor az unió júliustól általánosan felfüggesztheti a támogatások kifizetését. A figyelmeztető levél tényét a minisztérium megerősítette.
A regionális fejlesztési tárca szerint Johannes Hahn, az Európai Bizottság regionális politikáért felelős biztosa és Miroslav Matej, a cseh pénzügyminiszter helyettese már a múlt héten megegyeztek azokban a lépésekben, amelyek szükségesek ahhoz, hogy Csehország elkerülje a támogatások általános felfüggesztését az Európai Bizottság részéről.
"Csehország ultimátumot kapott Brüsszeltől: vagy megoldja júniusig a problémákat, vagy nem kap több pénzt az EU-tól" - írta a Lidové Noviny című konzervatív napilap pénteken. Az újság szerint a cseh kormánynak fel kell készülnie a "valóban erős támadásokra", mert "az euróalapok magyaroktól való példás elvétele után" már senki sem bízik Brüsszel pártatlanságában". Ugyanakkor a cseh gazdasági és társadalmi elit nagy része már hozzászokott az európai támogatásokhoz, s ez most veszélybe került. Ők nyilván arra a következtetésre jutnak, hogy mindezért a kormány felelős, mert nem írta alá a fiskális paktumot, amiért Brüsszel most büntet. Várható, hogy ők is nyomást fognak gyakorolni majd a kormányra, hogy változtassa meg álláspontját.
Petr Necas miniszterelnök csütörtökön délután a parlamenti interpellációk során elismerte, hogy Csehországnak gondjai vannak az európai uniós támogatási pénzek lehívásával.
A miniszterelnök azt mondta: a problémákat az az elhibázott rendszer okozza, amelyet a Cseh Szociáldemokrata Párt (CSSD), tehát a mai legnagyobb ellenzéki erő kormányzása idején vezettek be, és amelyet a jobbközép kormány csak megörökölt.
"Ezért a helyzetért a fő felelősség a szociáldemokratáké, elsősorban mai elnöküké, Bohuslav Sobotkáé. A CSSD kormányzása idején, 2005-ben és 2006-ban, amikor Sobotka volt a pénzügyminiszter, olyan ellenőrző rendszert alakítottak ki, amely ellen most kifogásai vannak az Európai Bizottságnak" - mutatott rá Necas.
A szociáldemokraták ezt a kritikát visszautasították, s ugyanakkor azt állították: a kormány képtelen megfelelni feladatainak, ha annyi év alatt sem képes kezelni az esetleg felmerülő problémákat.
Prágai források szerint az Európai Bizottság felhívta a cseh kormány figyelmét: mérlegeli, hogy júliustól kezdve leállítaná egyes támogatások folyósítását. A helyzet komolyságát jelzi, hogy a jövő csütörtökön Prágába látogat Johannes Hahn, az Európai Bizottság regionális politikáért felelős biztosa. Hahn a további lépésekről kíván tárgyalni a cseh illetékesekkel, s szeretne segédkezet nyújtani Prágának. Diplomáciai körök úgy tudják, hogy Hahn két dokumentummal érkezik Prágába: az első kritikus értékelést tartalmaz arról, hogyan hívta le Prága az elmúlt években a brüsszeli forrásokat; a második pedig egy javaslat, hogyan lehetne a cseh lehívási rendszert úgy módosítani, hogy a pénzek folyósítása ne ütközzön akadályokba.
Csehország 2007 és 2013 között összesen 800 milliárd korona támogatásra jogosult az európai alapokból; a csehek eddig mintegy 570 milliárdot hívtak le különböző projektekre. Rendszerhibák miatt azonban Brüsszel pillanatnyilag csak 130 milliárd koronát hajlandó kifizetni. Az EU szerint ugyanis több támogatási programban - autópályák, víztisztító állomások építése, vállalkozások támogatása stb. - súlyos hiányosságok vannak, főleg a pénzek felhasználásának ellenőrzése területén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.