Nem változott az irányadó ráta Magyarországon, ezzel továbbra is hazánk büszkélkedhet az Európai Unió legmagasabb kamatszintjével.
A döntés 2 órai közzététele előtti, illetve az azt követő percekben a forint árfolyama 298,1 és 298,8 között ingázott néhányat. 14 óra 5 perckor egy euró 298,2 forintot ért a bankközi devizapiacon.
Az április 24-i ülésen a Monetáris Tanács öt tagja, köztük Simor András elnök szavazott tartásra, Király Júlia 25 bázispontos emelést, Cinkotai János 25 bázispontos csökkentést szorgalmazott.
Az infláció jelenleg az uniós tagállamok közül hazánkban a legmagasabb, áprilisban az EU-harmonizált éves ráta 5,6 százalék volt; Észtországban 4,3 százalékos, Lengyelországban és Csehországban pedig 4,0 százalékos fogyasztóiár-emelkedést regisztráltak. Romániában, ahol egy éve még 8 százalék fölötti volt az átlagos drágulás, a bázishatás eltűnésével 2 százalék alá lassult az ütem. Az alapkamat is Magyarországon is a legmagasabb; Romániában 5,25 százalék, Lengyelországban 4,75 százalékos az irányadó ráta. Az öreg kontinensen a 9,5 százalékos szerb alapkamat a legmagasabb.
Elemzők szerint idén egy kamatvágást hajthat végre a jegybank, és év végére 6,75 százalék lehet az irányadó ráta. Ez az alapforgatókönyv akkor kerülhet veszélybe, ha súlyosbodik az euróövezeti válság, vagy nem sikerül időben megállapodni az Európai Unióval és a Nemzetközi Valutaalappal egy hitelkeretről.
„Nagy meglepetést nem okozott az MNB, amikor a kamatok tartásáról döntött. A Magyarország, valamint az EU és az IMF közti tárgyalások lehetséges elindulásáról szóló hírek ugyan jelentős hirtelen hozamesést, a forint erősödését, valamint a CDS-árak csökkenését okozták egy hónappal ezelőtt, de annak a pozitív hangulatnak nem volt folytatása. A forint és a CDS nagyjából ott van, mint akkor volt, a hosszú lejáratú államkötvényhozamok pedig az esés felét vissza is adták” – vélekedett Duronelly Péter a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója.
„Az eurózónában ismét feszült a tőkepiaci hangulat, a görög és a spanyol bankszektorból megindult tőkemenekítés a közös valuta egzisztenciális jövőjét veszélyeztetik, míg a spanyol bankrendszerből előkerülő újabb és újabb csontvázak arról tanúskodnak, hogy még mindig nem tudjuk pontosan, mekkora pénzügyi áldozatvállalást követelnek a periféria országai a stabil központi országoktól ahhoz, hogy pénzügyi rendszereik kártyavárként ne omoljanak össze” – mondta el Duronelly Péter.
Hozzátette: Bár a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa ezekre a jelekre nem figyel, de mindenképpen fontos megjegyezni, hogy a feltörekvő országok gazdasági növekedése – különösen Kína esetében – érezhetően csökken, ami várhatóan visszaveti majd a magyar államkötvény iránti befektetői étvágyat is.
Véleménye szerint azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy az egyre mélyülő belföldi recesszió ellenére az infláció makacsul a cél felett marad, ami önmagában nem indokolja a kamatok vágását — különösen úgy, hogy az euró forintban mért árfolyama ismét a régi csúcsok felé kúszik.
„Ennek okán nem gondoljuk, hogy az ősz előtt kamatvágásra kerülhet sor, sőt, a nemzetközi hangulat további romlása esetén kamatemelést sem tartunk kizártnak” – vetítette előre.
„Miközben a reálgazdasági folyamatok (GDP, fogyasztás, beruházások) alakulása kamatcsökkentést indokolhatna, az elmúlt hetekben fokozódó stabilitási és inflációs kockázatok nem adnak lehetőséget kamatcsökkentésre” – vélekedett a kamatdöntés után kiadott elemzésében Suppan Gergely.
A TakarékBank vezető közgazdásza szerint a hazai gazdaság sérülékenységét igen jól tükrözte, hogy az európai adósságválság újabb hullámainak hatására a forint meredeken gyengült, a kockázati prémiumok és az állampapírhozamok szignifikánsan emelkedtek.
„A legújabb adótervek pedig nem teszik lehetővé, hogy jövőre a 3 százalékos inflációs cél teljesüljön – noha a belső kereslet hiányában a jegybank elvileg áttekinthet az adóemelések okozta egyszeri inflációs tényezőkön” – tette hozzá.
Úgy vélekedett, hogy az IMF-tárgyalások lezárása stabilizálhatja a forint árfolyamát, illetve jelentősen csökkenheti az állampapírhozamokat és a kockázati felárakat, így annak lezárását követően kerülhet csak sor a kamatok csökkentésére, azonban ahhoz az is szükséges, hogy a forint erősödése a középtávú inflációs kilátásokat is érdemben javítsa.
Az év végére 6,50-6,75 százalékos alapkamatra számítanak a TakarékBank elemzői, ami jövő év végére fokozatosan 6 százalékra csökkenhet. Az európai adósságválság eszkalálódása, illetve annak következtében a forint esetleges drámai gyengülése viszont kamatemeléshez is vezethet, azonban alapforgatókönyvük szerint Görögország nem válik ki az eurózónából, így az európai adósságválság folyamatai ellenőrzés alatt tarthatóak maradnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.