A GYIA tíz részmutatója közül hat csökkent, míg négy növekedett, és aggodalomra ad okot, hogy az öt reálgazdasági alindex közül egy kivételével mindegyik a csökkenés irányába hatott. A munkakeresés átlagos időtartama 17 hónap közelébe mérséklődött, amely segítette a GYIA növekedését, ugyanakkor a reálkeresetek csökkentek, a fogyasztási hitelek állománya mérséklődött, az ipari termelés volumene esett, és az ipar belföldi értékesítésének csökkenése is rontotta a gyorsulási irányadót.
Az öt pénzügyi részmutató közül három növelte a GYIA-t. A reálkamat csökkenése, az Ifo-index emelkedése, valamint a hosszú és rövid állampapírok hozama közötti különbség mérséklődése segítette az indexet. Ugyanakkor a pénzkínálat és a BUX csökkenése negatívan befolyásolta a gyorsulási irányadó alakulására.
Ahhoz, hogy Magyarország elkerülje a gazdasági visszaesést idén, arra lenne szükség, hogy a GYIA jelentős emelkedést mutasson az év hátralévő részében. Erre azonban egyre kevesebb az esély, hiszen az euróövezet adósságválsága negatív hatást gyakorol hazánkra is, valamint a kényszerűen restriktív fiskális politika is erős korlátot jelent. A Reuters elemzői konszenzusa szerint idén 0,5 százalékkal eshet vissza a magyar gazdaság.
Ennek az a haszna, hogy azonnali képet ad a folyamatokról, míg a statisztikai adatok akár több hónap után látnak napvilágot.A mutató hátteréről: http://www.vg.hu/gyiamutato
Ennek az a haszna, hogy azonnali képet ad a folyamatokról, míg a statisztikai adatok akár több hónap után látnak napvilágot.A mutató hátteréről: http://www.vg.hu/gyiamutato -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.