Az udvar által hétfőn közzétett éves beszámoló szerint a monarchia működtetésére az áprilisban véget ért 2011-2012-es pénzügyi évben 32,3 millió fontot (12 milliárd forintot) fordítottak a költségvetésből. Ez ugyan 200 ezer fonttal több, mint egy évvel korábban, ám a három évvel ezelőtti kiadásokhoz képest - reálértéken számolva - 26 százalékos a megtakarítás.
Sir Alan Reid udvari kincstárnok az éves gazdálkodási beszámolóhoz fűzött kommentárjában felidézte, hogy George Osborne pénzügyminiszter kormányzati takarékossági programja a közkiadások összesen 25 százalékos lefaragását célozza négy év alatt. Sir Alan szerint II. Erzsébet királynő "nagyon nagy gondot fordított arra", hogy az udvar is ennek megfelelő mértékben vegye ki a részét a költségcsökkentésből, és "örömmel jelenthetjük, hogy e kiadáscsökkentést egy évvel a kijelölt időpont előtt teljesítettük".
Az udvari kincstárnok közölte azt is, hogy a tervezettnél nagyobb megtakarítás lehetővé teszi 3,3 millió font átutalását a központi uralkodói ellátmány, a Sovereign Grant tartalékalapjába. A tartalékokra szükség is lesz, mivel a 86 esztendős II. Erzsébet királynő az idén ünnepli gyémántjubileumát, vagyis trónra lépésének 60. évfordulóját, ám az egész éven át tartó rendezvénysorozatra a Sovereign Grant központi ellátmányából - amely a jelenlegi pénzügyi évre 31 millió font - nem jut külön pénz. (Arról nem szól a jelentés, hogy becslések szerint a négynapos jubileumi hétvége egymilliárd fontot meghaladó bevételkiesést jelent a brit gazdaságnak.)
A kincstárnoki beszámoló szerint a kiadási megtakarításokat az udvar főleg az alkalmazotti fizetések befagyasztásával, a bevételek növelésével és a királyi ingatlanok karbantartási beruházásainak halasztásával érte el.
A brit uralkodó azért továbbra sem szűkölködik, bár alattvalói közül sokan vannak, akiknek vagyona mellett az övé szinte eltörpül. A The Sunday Times április végén megjelent 2012-es összesítésében a királynő 310 millió fonttal szerepel; ez az ezres mezőnyben a 262. helyezéshez volt elégséges. A Korona kezelésében lévő páratlan képzőművészeti gyűjtemény, a Royal Collection értékét a vagyonlista szerkesztői tízmilliárd fontra taksálják, azonban ezt továbbra sem számítják bele a királynő személyes vagyonába.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.