Az elmúlt napokban sorra érkeztek a csalódást keltő adatok a világ negyedik legnagyobb gazdaságából. Kedden a Markit hűtötte le a kedélyeket, amikor bejelentette: a német feldolgozóipar beszerzési menedzser indexe (BMI) a júniusi 45,2 után a 45,5-et váró elemzőkre csúnyán rácáfolva hároméves mélypontra, 43,3-re zuhant. A válság legsúlyosabb évét idéző aktivitás (az 50 alatti értékek zsugorodást jelezne) egyértelműen arra utal, hogy Európa legnagyobb gazdasága is behúzta a kéziféket. A szolgáltatószektort is figyelembe vevő kompozit mutató is dél felé tart: a májusi 49,3 és a júniusi 48,1 után a júliusi első becslés már csupán 47,3 volt.
Nem kellett sokáig várni a következő gyenge német adatsorra: az Ifo szerdán közzétett hangulatjelentése minden elemében csalódást keltett. Az üzleti hangulatindex, amely immár harmadik hónapja csökken, a júniusi 105,2 után júliusban 103,3-en landolt (a várakozás 104,7 volt), és a vártnál nagyobb mértékben esett a jelenlegi helyzet megítélésének mutatója és a várakozások részindexe is: az előbbi 113,9-ről 111,6-re, az utóbbi 97,2-ről 95,6-re.
A német gazdaság 2011-ben még 3,1 százalékkal bővült, az ütem azonban az idén várhatóan 1 százalék köztelébe lassul. A külkereskedelmi forgalom növekedése is lassul: tavaly az export 8,4 százalékkal, az import 7,9 százalékkal bővült az egy évvel korábbihoz képest, az idén viszont már csak 3 százalék körüli export- és 2 százalékot alig meghaladó importnövekedést mutatnak az üveggömbök.
Miért fontos ez?
Németország nem csupán hazánk legfontosabb külkereskedelmi partnere – az idei első négy hónapban a teljes magyar export 26, illetve az import 24,5 százalékával –, de ráadásul a hazai GDP-t (a termelési oldalon) egyedül húzó ágazatnak, a feldolgozóiparnak is döntően a németországi kereslet adhat lendületet.
Magyar ipar: már érezhető a „Mercedes-hatás” – De meddig?
Az áprilisi 3,1 százalékos éves visszaesés után a nyers adatok szerint májusban már csak 0,4 százalékkal csökkent az ipari termelés. A KSH munkanaphatással kiigazított adatai pedig már 1,9 százalékos éves növekedést mutattak, ami – a 3,2 százalékos havi bővüléssel egyetemben – arra utalhat, hogy a fokozatos kapacitásbővítés eredményeként az év ötödik hónapjában a kecskeméti Mercedes-gyár már ellensúlyozni tudta a híradástechnikai-elektronikai ágazatok termelésének visszaesését.
Kérdés, hogy ez a hatás kitart-e? Az elektronikai-híradástechnikai ágazatban nem kizárt a további lassulás. A legfrissebb ezzel kapcsolatos hír Dorogról érkezett, ahol a Sanyo csütörtökön 400 fős leépítést jelentett be.
A hazai ipar az elmúlt években változatos teljesítményt nyújtott: a termelés volumene a 2008-as stagnálás után 2009-ben 17,8 százalékkal zuhant éves összevetésben, amit a következő két év 10,6, illetve 5,4 százalékos bővülése messze nem tudott ellensúlyozni. A 2012. január-májusi eredmény 0,7 százalékos éves csökkenés; az optimistább prognózisok szerint a második félévben jöhet némi lendület, és az év egészében akár 2-3 százalékos növekedés is elérhető (amivel még mindig nem tér vissza az ágazat a 2008-as szintre). Ehhez azonban Európa lokomotívjának húzóerejére is szükség lenne.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.