BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kevesebb adó folyt be a vártnál

Alulteljesültek az adóbevételek előirányzatai, az EU-s források felhasználása jelent nagyobb kockázatot – derül ki a ma bemutatott 2011-es zárszámadásból. A vizsgálat szerint, amelyet az ÁSZ vezetői a törvényes határidő utolsó napján mutattak be, 1741, 6 milliárd forint lett a tavalyi hiány, azaz túlteljesült. A GDP arányában ez 2,6 százalékos hiányt jelent.

A deficit alakulását elsősorban egyszeri kiadási tételek befolyásolták – világít rá a zárszámadás. Ilyen volt a MOL-részvényvásárlás, az Európai Bíróság ítélete miatti áfavisszatérítés, valamint a hitelek átvállalása az önkormányzati alrendszertől és a MÁV-tól. Ténylegesen csökkentette az adósságállományt a magánnyugdíjpénztárak állami átvétele. Így az államadósság 2010 végéhez képest 0,3 százalékponttal csökkent.

Az adók és adójellegű bevételek előirányzatai összességében 270 milliárd forinttal alulteljesültek. A társasági adó, a hitelintézeti járadékok, valamint az illetékbevételek okozták az eltérés nagyobb részét. A kiadási oldalon a rendkívüli kormányzati tartalék felhasználása volt problémás: a 93,7 milliárdos keret 20,8 százalékát szabálytalanul használták fel, a minisztériumok és intézményeik többletigényeinek kielégítésére. A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség gazdálkodása, valamint az uniós fejlesztési források felhasználása volt az a két pont, amelyet korlátozott minősítéssel fogadott el, illetve teljesen elutasított az ÁSZ.

Az EU-s támogatás felhasználása, valamint több uniós operatív program esetében magasak a kockázatok. A 2007 és 2011 között teljesített összes kötelezettségvállalás elmaradt az időarányostól, és még jelentősebb az elmaradás a kifizetéseknél. Összesen 2322,9 milliárd forint, vagyis az összes forrás 28 százaléka van elmaradásban.

A kormány jelentős egyensúlyjavító intézkedéseket tenne, ám ezek hatása döntően 2012-től érvényesülhet – jelzi a zárszámadás. Amit 2011-re irányoztak elő, az csupán részben teljesült. A rokkantsághoz kapcsolódó ellátási rendszer átalakításától 12 milliárdos megtakarítást vártak, ehhez képest 2,2 milliárd lett belőle, a táppénzkiadások csökkentése viszont túlteljesült, a kitűzött 3 helyett 14 milliárd forint lett a végösszeg.

Az elkülönített állami alapoknál a szerkezeti átalakítások még nem kezdődtek el – világít rá a jelentés. A Nyugdíjbiztosítási Alapnál a magánnyugdíjpénztáraktól átvett vagyon értékesítése kellett ahhoz, hogy csak 200 millió forintos legyen a hiány. Az elkülönített állami pénzalapok egyenlege a tervezettnél kedvezőbben alakult, 69,2 milliárdos lett.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.