A drasztikusan megemelkedett árú szója kiváltására vissza kell vonni a húslisztek etetésének tilalmát, és nemzeti hatáskörbe kell vonni a felhasználás szabályozását, az új Közös Agrárpolitika (KAP) keretében lehetővé kell tenni az abrakfogyasztó ágazatok termeléshez kötött támogatását, a takarmányalapanyagokat pedig ki kell vonni a tőzsdei kereskedésből, valamint az etanolgyártásból – többek közt ezekkel a javaslatokkal él a Baromfi Terméktanács (BTT) uniós parlamenti képviselőknek megküldött levelében. A lapunk birtokába került javaslatcsomag ezen felül megszüntetne minden olyan környezetvédelmi és állatjóléti támogatást, amely a termelők számára költségnövekedéssel jár, és szorgalmazza a fordított áfa kiterjesztését további termékpályákra is.
A jelenlegi uniós politikai gyakorlattal több ponton szembemenő felvetések indokaként a levélben a BTT a hihetetlen mértékben, esetenként 45-50 százalékkal megdráguló takarmányokat jelölte meg. A BTT által jegyzett levelet a címzetti lista szerint Morvai Krisztina, Glattfelder Béla, valamint Tabajdi Csaba Európai Parlamenti képviselők kapták meg.
A javaslatcsomag egyik sarkalatos pontja az állati eredetű fehérjeforrások felhasználási tilalmának feloldása. Az emlékezetes kergemarha-botrány nyomán után betiltott húslisztezés miatt a szója került előtérbe az európai állattenyésztésben. „Az unióban a fehérje jellegű takarmányok termelése alacsony fokú, ezért a rendkívüli mértékben megdrágult, GMO-szója importálására szorulnak a tenyésztők” – nyilatkozta lapunknak ezzel kapcsolatban a levelet aláíró Csorbai Attila. A Baromfi Terméktanács elnöke hozzátette: „ezzel az európai tenyésztők kiszolgáltatottá válnak olyan harmadik országokkal szemben, amelyekben nem tiltott az állati eredetű fehérje felhasználása. Ezzel Európa versenyképességi hátrányba kerül.”
„Az Európai Parlament 2011-ben kezdeményezésemre egyértelműen javasolta az állati eredetű fehérje-forrásokra vonatkozó tilalom felülvizsgálatát. Az EU-ban tapasztalható fehérjehiányról szóló jelentés szocialista témafelelőseként meggyőződésem, hogy a nem-kérődző állatok esetében fel kellene oldani a tilalmat” – nyilatkozta lapunknak a levél egyik címzettje, Tabajdi Csaba EP-képviselő. Hozzátette: „az Európai Bizottság 2013 elején tervezi előterjeszteni, hogy az állati eredetű fehérjék takarmányozási céllal ismét engedélyezettek legyenek a baromfik és a sertések esetében.”
A másik kiemelt javaslat szerint a 2014-től esedékes uniós költségvetési ciklusban az új KAP-on belül lehetővé tennék a kezdeményezők az abrakfogyasztó ágazatok termeléshez kötött támogatását. „Nyár végén módosító indítványt nyújtottam be a KAP jogszabálycsomag európai parlamenti jelentéstervezeteihez a termeléshez kötött támogatások körének sertésre, baromfira való kiterjesztése kapcsán. Azonban az álláspont, miszerint a támogatásban részesülők körét az egyes tagállamok határozhatnák meg sajátos igényeik alapján, sajnos kisebbségben van a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési szakbizottságban” – mondta el lapunknak ezzel kapcsolatban Tabajdi.
„Annak az esélye, hogy a szóban forgó növényi termékeket kivezessék a tőzsdei kereskedésből: nulla százalék” – nyilatkozta a Világgazdaságnak Länger Péter a levél azon pontjával kapcsolatban, amely megtiltaná a tőzsdei kereskedést. A Solar Capital Market Zrt. üzletkötője lapunknak kifejtette: „a tőzsde mindig csak egy értéket mutat, amely mögött számtalan tényező állhat, nem csupán a spekuláció. Amögött, hogy a kukorica ára az utóbbi időben kétségkívül nagymértékben emelkedett, az áll, hogy az Egyesült Államok raktárkészletei 16 éve nem látott rekordmélységben vannak. Az árnövekedés mögött tehát nem csupán a spekuláció, hanem a szárazság okozta valós szűkösség áll” – tette hozzá Länger, aki szerint a termelők adott esetben fedezeti ügyletekkel mérsékelhetnék az árfolyamból fakadó kockázatukat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.