2013-ra az IMF közgazdászai ugyan 3,6 százalékos növekedést jósolnak, mégis 4-ről 17 százalékra növelték annak a valószínűségét, hogy a növekedés akár 2 százalék alá süllyedhet. A 2 százalékos érték már határvonalnak számít a recesszió irányába.
A felülvizsgálat oka a váratlanul lanyha idei első félév, amely nyomasztóan hatott az ipari termelésre és a kereskedelemre. Azok a takarékossági intézkedések, amelyeket gyakorlatilag valamennyi nyugati kormány egyidejűleg megvalósított, a korábban feltételezettnél erőteljesebben terhelték meg a globális keresletet - hangoztatta Olivier Blanchard, az IMF vezető közgazdásza, aki kedden Tokióban mutatta be az IMF féléves jelentését.
Már nálunk is recessziót várnak
Az idén 1 százalékkal csökken, jövőre 0,8 százalékkal nő a magyar bruttó hazai termék az IMF szerint. Az IMF legutóbbi, áprilisi jelentésében még 2012-re stagnálást, 2013-ban 1,8 százalékos növekedést várt. Júliusban, a hiteltárgyalások első körét lezáró közleményben a Nemzetközi Valutaalap delegációja úgy fogalmazott: "a nehéz külső és hazai környezet közepette a reál GDP az idén csökken, jövőre pedig szerény mértékben nő".
A jelenlegi számítások szerint idén a gazdaság teljesítménye csökken az eurózónában, míg jövőre a vártnál kisebb, mindössze 0,2 százalékos növekedés várható. Az új előrejelzés szerint 15 százalék a recesszió esélye az Egyesült Államokban a következő évben, Japánban ez az arány 25 százalék, az euróövezetben azonban eléri a 80 százalékot.
Az IMF igencsak pesszimista előrejelzést tett közzé Spanyolországról is. Eszerint Madrdid sem idén, sem jövőre nem teljesíti a deficitcélt, 2012-ben 7 százalékra, 2013-ban pedig 5,7 százalékra rúg a hiány Spanyolországban, miközben az EU-val kötött megállapodás szerint 6,3, illetve 4,5 százalékos hiányt kellene elérniük 2012-ben és 2013-ban.
Az IMF Németország részére már csak 0,9 százalékos GDP-növekedést jósol, idén júliusban még 1,4 százalékból indult ki. Ennek oka Jörg Decressin IMF-szakértő szerint mindenek előtt az euróövezet többi államában, valamint a feltörekvő országokban bekövetkezett visszaesés, amely negatívan hat az exportvezérelt német gazdaságra, a negatív tendencia elsősorban a befektetések terén érzékelhető.
Az IMF szerint a világkonjunktúra lehűlésének kockázata riasztóan nagy, ám Blanchard óvatosan derűlátóan nyilatkozott arról az esetről, ha az euróövezet tagországai megvalósítják az ígéreteiket, és az Egyesült Államok elkerüli a költségvetési szakadékot. A szakértő szerint most kicsivel nagyobb az esély a jobb forgatókönyv megvalósítására, mint idén.
Mindazonáltal az IMF közgazdászai azt várják, hogy 2013 második felétől a világkonjunktúra ismét felfelé indul. Ez persze nem biztos, hiszen – teszi hozzá a Handelsblatt – az IMF jövő évre vonatkozó prognózisa szokatlanul optimista feltevéseken alapul. A valutaalapnál azt feltételezik, hogy az európai politikusoknak sikerül tovább tompítani a valutaunió válságát és intézményes reformokkal állítják helyre a gazdaságba vetett bizalmat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.