2012 első nyolc hónapjában a kivitel volumene 3,1, a behozatalé 1,6 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszaki szintet. A 2012. január–augusztusi kivitel értéke 15 563 milliárd forint (53,1 milliárd euró), a behozatalé 14 200 milliárd forint (48,4 milliárd euró) volt. A külkereskedelmi mérleg aktívuma 1363 milliárd forintot (4,7 milliárd eurót) tett ki, 86 milliárd forinttal többet – az árfolyamváltozás következtében 60 millió euróval kevesebbet –, mint 2011 azonos időszakában.
A vizsgált időszakban a termékforgalom forintban mért árszínvonala az exportban 6,5, az importban 8,4 százalékkal emelkedett 2011 azonos időszakához képest, a cserearány 1,8 százalékkal romlott. A forint a dollárhoz képest 19,3, az euróhoz mérten 8,5 százalékkal gyengült.
A gépek és szállítóeszközök kivitelének volumene 1,1 százalékkal volt kevesebb, míg a behozatalé 1,8 százalékkal volt több, mint 2011 első nyolc hónapjában. A híradás-technikai, hangrögzítő és -lejátszó készülék exportvolumene csaknem negyedével maradt el az egy évvel ezelőtti szinttől, elsősorban az EU-15 és az ázsiai relációkban regisztrált visszaesések miatt.
Dinamikus bővülés jellemezte a közúti jármű és az irodagép és gépi adatfeldolgozó berendezés mindkét irányú forgalmát, valamint az energiafejlesztő gép és berendezés kivitelét.
A heterogén összetételű feldolgozott termékek export- és importvolumene 8,4, illetve 5,3 százalékkal volt több, mint 2011. január–augusztusban. Továbbra is kétszámjegyű bővülést mértünk a gyógyszer és gyógyszerészeti termék kivitelében, míg a behozatalé csak kismértékben haladta meg a bázisidőszaki szintet. Az árufőcsoporton belül átlagot meghaladóan nőtt a járműiparhoz kapcsolódó termékek, a gumigyártmány, továbbá a szakmai, tudományos ellenőrző műszer mindkét irányú forgalma.
Az energiahordozók importvolumene – az árak 21 százalékos növekedése mellett – az év első nyolc hónapjában 4,5 százalékkal volt kevesebb, mint 2011 azonos időszakában. A kőolaj és kőolajtermék behozatalának volumene több mint tizedével maradt el a tavalyi szinttől, ugyanakkor a természetes és mesterséges gázé némileg meghaladta azt.
2012 első nyolc hónapjában az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene 8,6 százalékkal nőtt, míg az importé 5,2 százalékkal csökkent a bázisidőszakhoz képest. Az árufőcsoport kivitelében legnagyobb részarányt képviselő gabona és gabonakészítmény exportvolumene – a tavalyi kedvező termésnek köszönhetően – több mint negyedével haladta meg az egy évvel ezelőtti szintet. A legnagyobb exportnövekmény a holland és román kukoricakiszállításoknál jelentkezett. Átlagot meghaladóan bővült az állati takarmány kivitele is. Ezzel szemben stagnáló-csökkenő tendencia jellemezte a főbb árucsoportok behozatalát.
A hús és húskészítmény forgalma a tavalyi szint körül alakult, ugyanakkor két számjegyű visszaesést mértünk az élő állat, a zöldségféle és a gyümölcs importjában az előző év azonos időszakához viszonyítva. 2012. január–augusztusában az Európai Unióba irányuló kivitel volumene 3,0, az onnan érkező behozatalé 4,0 százalékkal volt több, mint 2011 azonos időszakában.
Külkereskedelmi egyenlegünk aktívuma az unió tagjaival szemben 48 milliárd forinttal romlott. Az EU-n kívüli országokkal folytatott kereskedelemben az export volumene 3,2 százalékkal bővült, az importé 3,9 százalékkal elmaradt az egy évvel ezelőttitől. A külkereskedelmi mérleg hiánya 410 milliárd forint volt, 134 milliárd forinttal kevesebb, mint az előző év azonos időszakában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.