Az első kilenc hónapban 219 690 forint volt a bruttó átlagkereset a nemzetgazdaságban - jelentette kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Szeptemberben a bruttó átlagkeresetek 3,7, a nettó bérek 1,0 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbinál. A 6,6 százalékos szeptemberi inflációval számolva a családi adókedvezmény hatása nélkül számított reálbérek 5,3 százalékkal csökkentek az egy évvel korábbihoz mérve.
A vállalkozói szektorban a szeptemberi bruttó bérek 6,6, a nettó keresetek 3,6 százalékkal emelkedtek egy év alatt, míg a rendszeres jövedelmek 6,8 százalékkal emelkedtek. Az első kilenc hónapban 7,1 százalékkal nőttek a bruttó keresetek a versenyszférában, a nettó bérek 4,1, a rendszeres jövedelmek 8,1 százalékkal nőttek.
Lassú bérnövekedés
A várakozásoktól elmaradva nőttek a bruttó bérek szeptemberben – írja Suppan Gergely. A családi adókedvezményekkel együtt nagyobb lehetett a nettó bérek növekedése, ami a reálbércsökkenés mértékét kissé enyhíti – véli a TakarékBank elemzője.
„A gyenge bérnövekedés, illetve a csökkenő reálbérek miatt továbbra sem fenyeget belső inflációs nyomás, így amennyiben tartós marad a kockázati megítélés elmúlt hónapokban megfigyelt javulása és kedvezőek maradnak a piaci feltételek, az MNB folytathatja a kamatcsökkentési sorozatot” – hangsúlyozza Suppan Gergely. A TakarékBank elemzői éves átlagban továbbra is 4,5 százalékos bérnövekedésre számítanak.
A teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete 219 700 forint volt. A vállalkozásoknál dolgozók átlagosan 230 000, míg a közszférában – a nem közfoglalkoztatás keretében – foglalkoztatottak 211 800 forintot kerestek a KSH szerint. A közfoglalkoztatottak átlagkeresete 73 200 forint volt. A nonprofit szektorban alkalmazásban állók bruttó keresete 8,4 százalékkal, 201 400 forintra nőtt.
Hol lehet a legjobban keresni?
A legtöbbet fizető gazdasági ág továbbra is a pénzügyi, biztosítási tevékenység volt (457 200 forint), ezt az információ és kommunikáció (405 700 forint), valamint az energiaipar (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) követte (387 900 forint). A legkevesebbet a szálláshelyszolgáltatás, vendéglátás (138 800 forint), a humán-egészségügyi, szociális ellátás (150 800 forint), illetve a mezőgazdaság, erdőgazdálkodás, halászat (159 700 forint) ágakban dolgozók kerestek.
2012. január–szeptemberben a költségvetési szférában a teljes munkaidősök mintegy 54 százaléka (a közfoglalkoztatottak nélküli létszám 60,3 százaléka) átlagosan 10 000 forint – az adó- és járulékváltozások ellentételezését szolgáló, a keresetbe nem tartozó – kompenzációban részesült. Ennek hatása a közszféra bruttó jövedelmi pozícióit 1,8 százalékponttal javítja. A közfoglalkoztatottak nélkül, de a kompenzáció figyelembevételével számított növekedés így a költségvetés területén 5,3 százalék. 2012. januártól a nonprofit szervezetek egy részénél is részesülhetnek az alkalmazásban állók kompenzációban, ahol a teljes munkaidőben dolgozók mintegy 8,6 százaléka kapott ezen a címen 10 200 forintot.
142 ezer a nettó kereset
Nemzetgazdasági szinten az átlagos – családi kedvezmény nélkül számított – nettó kereset 142 000 (ezen belül a fizikai foglalkozásúaké 99 100, a szellemi foglalkozásúaké 187 300) forint volt, 1,8 százalékkal (a közfoglalkoztatás hatását kiszűrve 3,5 százalékkal) magasabb az előző évinél.
A 231 600 forintos nemzetgazdasági szintű, átlagos havi munkajövedelem 3,4 százalékkal haladta meg a 2011. január–szeptemberit. A munkajövedelmen belül az egyéb munkajövedelem aránya átlagosan 5,1 százalék volt.
Kevesebben dolgoznak
A versenyszféra legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozásainál 1 millió 817 ezer fő volt az alkalmazásban állók száma, 34,6 ezer fővel kevesebb, mint 2011 azonos időszakában. A költségvetési szférában 749 ezren dolgoztak (14,6 ezer fővel többen az egy évvel korábbinál), közülük átlagosan 88 ezren közfoglalkoztatás keretében.
A közszféra átlagkeresetének szintjét is befolyásoló teljes munkaidős közfoglalkoztatottak létszáma 2012 első kilenc hónapjában több mint négyszerese volt (átlagosan 70,1 ezer fő) az előző év azonos időszakinak. A megfigyelt nonprofit szervezeteknél 106 ezer fő állt alkalmazásban.
Összességében a nemzetgazdaságban az 5 fő feletti vállalkozásokban, a költségvetési szférában (a közfoglalkoztatottakkal együtt), valamint a vizsgált nonprofit szervezeteknél 2 millió 671 ezer fő állt alkalmazásban, ami 19,6 ezer fővel kevesebb, mint egy évvel korábban.
Nincs változás
„Nem hozott változást ez a hónap a korábbi trendben” – mondta Török Zoltán. A Raiffeisen Bank elemzője kiemelte, hogy a tavalyitól elmarad a foglalkoztatás a versenyszférában. Noha az előző hónaphoz képest volt egy 1 100 fős növekedés, éves alapon még mindig nagy a létszám csökkenése a versenyszférában. Ezt részben kompenzálja a közszféra foglalkoztatásának bővülése, de ez alapvetően a közfoglalkoztatásban valósul meg.
A foglalkoztatási adatból az látszik, hogy sajnos csökken a versenyszféra és kissebb mértékben ugyan, de visszaesik közmunkások nélkül számított közszféra létszáma is – tette hozzá Török Zoltán.
„Mindez visszatükröződik a béradatokban is” – hangsúlyozta a Raiffeisen közgazdásza. A közszféra béradataiban idén egy jelentős mérséklődés van, mert csökken a rendes (közfoglalkoztatási nélküli) közszféra dolgozói létszáma, akiknek magasabb a jövedelmük és képzettségük. Azoknak a száma nő, akik a rendkívül alacsony közfoglalkoztatási bért kapnak – mondta az elemző.
Versenyszférában 6,6 bruttó százalékos bérnövekedést láthatunk szeptemberben - ebben a hónapban egyébként pont ekkora volt az infláció is, de a nettó bérek nem nőttek ilyen mértékben a különböző adóváltozások miatt. A reálbér csökkenése az év egészére elmondható Török Zoltán szerint. A közgazdász nem is lát fordulatot a közeli jövőben a bérek tekintetében, mint ahogy a foglakoztatásban sem.
Az akcióterv nem elég
A munkavédelmi akcióterv önmagában nem elég arra, hogy megfordítsa a kedvezőtlen folyamatokat, de arra elegendő lehet, hogy azokat lelassítsa – vélekedett Török Zoltán. A munkahelyteremtéshez szükséges lenne arra is, hogy a piaci lehetőségek jobbak legyenek a vállalkozások számára, és a cégek finanszírozási lehetőségeinek is javulni kellene.
Ezzel kapcsolatban Török Zoltán nem túl optimista. A piachoz jutás körülményei sem javulnak, mert Magyarországon jövőre is visszaeső lakossági fogyasztással és tovább csökkenhetnek beruházásokkal kell kalkulálni - mindezek mellett az európai exportpiacokon sem következik be látványos kedvező fordulat.
A Raiffeisen Bank közgazdásza szerint a Magyar Nemzeti Bank kamatvágásai sem segítenek sokat, mert mindegy, hogy olcsó vagy drága a hitel, ha a vállalatok jelentős része nem jut hozzá a banki forrásokhoz. Véleménye szerint a kereskedelmi bankok kockázatvállalási hajlandósága jövőre nem fog javulni, így a hitelszűkében nem lesz változás.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.